Online streaming přednášek

Projekt Fondu rozvoje CESNET č. 43/2003: Online streaming přednášek v prostředí vysokorychlostní sítě

FAQ

 1. Jak přehrát streamované video z posluchárny?
 2. Při pokusu o zobrazení streamu mi StreamPlayer Plus hlásí: "Failed to detect stream type (mpeg1/mpeg2): no data available".
 3. Při pokusu o zobrazení streamu mi Windows Media Player hlásí: "Windows Media Player encountered an unknown error.".
 4. VLC mi nezobrazí stream.
 5. Kolik místa potřebuji pro uložení záznamů?
 6. Co je to SAP?
 7. Proč se mi v okně StreamPlayer Plus kromě informací o vysílání z E112 zobrazuje spousta dalších řádků? 1. Jak přehrát streamované video z posluchárny?

  Ze stránky Software pro streaming si můžete stáhnout přehrávač StreamPlayer Plus pro systém Windows, na nějž byla zakoupena univerzitní licence. Další možností je použít volně šiřitelný software VLC, který existuje pro různé operační systémy.
  Jak přehrát stream z posluchárny je popsáno na stránce Přehrávače StreamPlayer Plus a VLC.


 2. Při pokusu o zobrazení streamu mi StreamPlayer Plus hlásí: "Failed to detect stream type (mpeg1/mpeg2): no data available".

  Nejčastější příčinou bývá chybně nastavený interní firewall systému, který nepovolí přijímání multicastových streamů. Streamy jsou vysílány v multicastových skupinách 226.22.36.120-131, porty 4444-4466. StreamPlayer Plus zobrazuje seznam zasílaných streamů, který je šířen protokolem SAP v multicastové skupině 224.2.127.254, port 9875.
  V Linuxu musí být jádro systému zkompilováno s podporou multicastu.
  Pokud nelze stream ani po konfiguraci firewallu přijímat, kontaktujte svého správce sítě a zjistěte si od něj, zda je možné na vaší síti multicast přijímat. Šíření multicastu nejde z principu na straně vysílače selektivně omezovat, čili pokud stream nedorazí k vám, je závada někde na cestě do vašeho počítače, obvykle na posledním přepínači nebo směrovači před vašim počítačem.


 3. Při pokusu o zobrazení streamu mi Windows Media Player hlásí: "Windows Media Player encountered an unknown error.".

  Postupujte stejně jako v předchozím případě.


 4. VLC mi nezobrazí stream.

  Použijte stejný postup jako u StreamPlayer Plus. Zkontrolujte nastavení firewallu a pokud to nepomůže, spojte se se správcem vaší počítačové sítě.


 5. Kolik místa potřebuji pro uložení záznamů?

  Video stream ve formátu MPEG-2 Transport Stream je zasílán 7Mb/s. Pro uložení 1 hodiny záznamu je tedy zapotřebí asi 3,1GB místa.


 6. Co je to SAP?

  SAP (Session Announcement Protocol) je oznamovací protokol určený pro oznamování konaných multicastových multimediálních konferencí a jiných multicastových relací. V našem případě používají protokol SAP enkodéry pro zasílání informací o vysílaných streamech (multicastová skupina, port, autor, copyright, popis relace) a StreamPlayer Plus popř. VLC tyto informace zobrazují.
  Podrobné informace o protokolu SAP lze nalézt v RFC-2974.


 7. Proč se mi v okně StreamPlayer Plus kromě informací o vysílání z FIT zobrazuje spousta dalších řádků?

  Nejen VBrick, ale i mnoho dalších zařízení po celém světě, zasílá oznamovací informace protokolem SAP. StreamPlayer Plus tyto informace přijímá (v multicastové skupině 224.2.127.254 na portu 9875) bez ohledu na jejich zdroj a zobrazuje jejich seznam v okně programu.

  Jestliže chcete vidět pouze streamy z FIT, můžete ve StreamPlayeru nastavit filtr:
  • klikněte na "Preferences" a vyberte záložku "Custom Columns",
  • klikněte na tlačítko "Filter...",
  • nastavte filtr podle svých požadavků a stiskněte "Ok".Your IPv4 address: 35.173.47.43
Switch to https