Kde?

Plotter Z3100 byl umístěn v knihovně, kde poněkud překážel, nyní je v CVT. Umožňuje tisk na papír až 44" široký, aktuální možnosti jsou dány tím, co máme zrovna k dispozici.

Co?

Doporučený formát je PDF. V případě velkoformátových fotografií lze použít JPG nebo PNG.

Při přípravě je potřeba používat důsledně cílový rozměr papíru, protože generátory PDF mají tendenci nekompromisně zmenšovat vložené obrázky podle velikosti stránky, takové dokumenty pak nelze zvětšovat bez viditelné ztráty kvality.

Při tisku se používá rozlišení 300DPI, u velkoformátových fotografií je tedy vhodné mít alespoň 100-150 DPI.

Formáty

Tiskneme od formátu A2 až do velikosti podle šířky papíru. Zde jsou standardní formáty papíru DIN.

Menší barevné formáty lze tisknout v knihovně na Xerox WorkCentre 7335

Obvykle jsou k dispozici potahované papíry (polomatný nebo lesklý):

  • šíře 610 mm, tj. tisk A1 na výšku nebo A2 na šířku
  • 42" (107cm), tj. tisk A0 na výšku s nutností oříznout delší stranu ručně, nebo na šířku, pak je to cca 90% původní délky strany, ale oříznutí provede plotter
  • nestandardní formáty, ale určující je vždy fyzická šířka role, délka se dá přizpůsobit, např. na některé konference požadují postery 90x60cm - limit na délku tisku je 129" (3,2m)
  • plotter umí papír oříznout podle skutečné délky, je však potřeba na to pamatovat při návrhu a mít na posteru nějaký objekt, který zasahuje až k tomuto automaticky zvolenému kraji - to se týká především nestandardních formátů

Okraje jsou dány technologií, cca 5mm. Plotter poster umístí do daného formátu a obraz zmenší tak, aby se vytisklo všechno. Pokud s okraji počítáte při návrhu posteru, plotter může tisknout bez změny rozměrů předlohy - to je vhodné, pokud potřebujete mít na výtisku přesné rozměry.

Formát A0, pokud výslovně neuvedete jinak, se tiskne zmenšený na 90% délky hrany (výška formátu je umístěna na šířku papíru 42"). Pokud chcete A0 přesně (s ručním oříznutím), uvědomte si, že se účtuje použitá plocha papíru, tedy šířka bude 42" a výška podle formátu.

Za kolik?

Cena pro studenty a zaměstnance FIT vychází z nákladů na materiál a činí 300 Kč/m2. Potištěnou plochu počítá plotter sám. Platí se v knihovně v hotovosti.

Tisk pro potřeby fakulty (postery na konference) se přeúčtovávají v této ceně jednotlivým ústavům.

Ostatní studenti a zaměstnanci VUT by měli použít podobná zařízení na svých fakultách.

Tisk je v současnosti omezen na materiály týkající se výuky, vědy a výzkumu FIT.

Jak?

Tiskne se po předchozí domluvě. Obvykle ve středu mezi 10:00 a 13:00.

Požadavky na tisk (případně rovnou připravené PDF) vložte do sdílené složky plotter na https://nextcloud.fit.vutbr.cz. PDF musí mít jméno ve tvaru login-format-poznamka.pdf, např. vonasek-A1-poster1.pdf Dotazy můžete poslat na plotter@fit.vut.cz, výhradně z fakultní e-mailové adresy.

Hotový poster si vyzvednete v knihovně proti zaplacení, bezplatný tisk v CVT.

Je-li PDF velké, je někde chyba na staně zpracování. Typicky poster celkem slušně pokrytý bitmapami málokdy přesáhne 5MB. Při větší velikosti můžete očekávat potíže. Pokud to váš software nedokáže lépe, zkuste vygenerovat PNG v rozlišení 300DPI pro příslušný rozměr (A2/A1/A0).

Pokud při otvírání PDF váš program (Adobe Reader) zaváhá, budou potíže - nejspíš je postscript velmi složitý (průsvitné překrývající se objekty apod.), plotter potom může takový tisk zpracovávat třeba i hodinu. Zkuste v takovém případě vygenerovat i PNG verzi.

Známé problémy

  • v závislosti na aplikaci může dojít k barevnému posunu, pokud je poster na toto citlivý, je vhodné provést test; zejména jsou kritické tmavé části fotografií (dochází ke slévání tmavých tónů)
  • pokud máte na posteru barevné pozadí, volte světlé barvy a vyhýbejte se texturám - co vypadá dobře na monitoru, nemusí být pěkné na velkém papíru, navíc souvislé tmavé pozadí znamná velké množství inkoustu, hrozí problémy se zaschnutím
  • tisk přímo z aplikací někdy přináší překvapivé výsledky (aplikace se ne vždy dobře dohodne s ovladačem na velikosti nebo otočení papíru apod.), cesta přes PDF umožní předběžnou kontrolu před samotným tiskem - chybné výtisky jsou zde poměrně drahé

Závěrečné doporučení: Pečlivě zkontrolujte vytvořené dílo před tiskem,pokud se bude tisknout znovu kvůli vaší chybě, bude to na váš účet.

Zpět na návody CVT

Připomínky k této stránce zasílejte na adresu michal@fit.vut.cz

Nahoru