Proxy cache server FIT a FEKT   

Co je to Proxy cache server?

Proxy cache server je server, který ukládá často požadované soubory na disk a při opakovaných požadavcích na stejné soubory je poskytuje přímo z disku. Nejčastěji je používán pro služby Web (protokol HTTP) a FTP. Uložením často žádaných souborů na disk lze výrazně ulehčit zatížení komunikačních linek, které vedou od nás do světa - je proto ve vašem zájmu, abyste Proxy cache server používali!

Kde je Proxy cache server?

Proxy cache server pro FIT a FEKT má adresu cache.fit.vutbr.cz (IPv6 adresu cache6.fit.vutbr.cz), číslo portu 3128. Používá proxy cache server Squid. Je to dedikovaný server, na kterém běží pouze proxy cache server. Cache pro ukládání souborů má kapacitu 1,8 TB (RAID-0). Cache server lze používat z celé sítě VUT (147.229.*).

Jak nakonfiguruju svůj XXX tak, aby používal Cache server?

Na unixových serverech FIT a FEKT a v počítačových učebnách je správná konfigurace většinou připravena. Pokud však máte svou vlastní instalaci systému, prohlížeče nebo FTP klientů, musíte si nakonfigurovat použití proxy serveru sami. Pro ulehčení jsou zde pokyny pro konfiguraci nejčastěji používaných programů: Pozor: Pokud se vám stane, že nejde nastavit proxy server ve Windows XP, pak je pravděpodobně porušen soubor p:user.dat (v domácím adresáři síťového uživatelského profilu), viz cestující profil Windows.

Zpět na návody CVT