Letní škola IT pro holky

Baví tě IT? Nebo máš jen lehké podezření, že by mohlo? Přihlaš se na naši Letní školu. Je určena všem středoškolačkám se zájmem o IT.

Co si z ní odneseš?

  • Přesvědčení, že IT je obor pro všechny,
  • seznámení s biometrií, programováním, virtuální realitou a jinými IT disciplínami,
  • prototyp vlastnoručně vyrobený na 3D tiskárně,
  • svoji vlastní chatovací aplikaci,
  • know-how k zabezpečení wifi,
  • skvělý pocit ze setkání s IT odbornicemi.

Program

Letošní ročník proběhne ve dnech 26. 8. - 30. 8. 2024 v areálu FIT VUT v Brně na ulici Božetěchova 2. Výuka bude probíhat vždy od 9:00 do 17:00 s přestávkami na občerstvení (je zahrnuto v ceně). Jednotlivé tematické bloky jsou koncipovány tak, aby umožňovaly individuální praktické zapojení se do řešení dílčích zadání. Rozhodně tedy nebudeš jen sedět a poslouchat. Naopak, vše si vyzkoušíš a osaháš.

Kromě výuky se můžeš těšit na prohlídku areálu naší fakulty, který patří k těm nejkrásnějším v Evropě. Jako důkaz, že tomu tak opravdu je, nabízíme možnost nakouknout za brány fakultního kampusu už teď prostřednictvím 3D prohlídky. Setkáš se také s vyučujícími i zástupci Studentské unie.

Budeš mít také skvělou příležitost setkat se s  IT profesionálkami, působícími v těch nejlepších technologických firmách. Pokud totiž máš i jen drobek pochybností, zda zvolit IT dráhu, tyto ženy ti je pomohou rozehnat. A víš proč? Ne proto, že by jejich kariérní cesta byla rovná a bez výmolů. Ale proto, že se na ní setkaly s většími i menšími balvany, které překonaly a rády s tebou posdílí své profesní osudy. Neboj se jich tedy na vše vyptat.

Na co se můžeš těšit:

Monitoring dark webu

Co je to dark web a co se na něm skrývá? Jak vypadají a fungují tržiště s převážně nelegálním obsahem, která jsou zde provozována? Jaké jsou naše možnosti pro boj s nimi?

Malé hardwarové hrátky (Micro Bit)

Kdo řídí mikrovlnku a stahuje okénko v autě? V čem všem se ještě skrývá počítač? Dozvíš se, co jsou embedded systémy. Vyzkoušíš si platformu MicroBit a naučíš se, jak skládáním bloků vytvářet jednoduché programy a ovládat drobná zařízení kolem.

Seznam se s virtuální/rozšířenou realitou na vlastní kůži

Víš, co je virtuální a rozšířená realita? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? K čemu je to dobré? Vyzkoušíš si nejrůznější zařízení otevírající brány do virtuálních světů, zahraješ si zábavnou VR hru, či nakreslíš umělecké dílo ve fyzickém prostoru v rozšířené realitě.

Sestav a naprogramuj si svého Legobota

Objevíš, co dnes roboti umí, jaké jsou robotické aplikace, zda ho lze naučit fungovat samostatně – toto a mnoho dalšího pak využiješ při sestavení svého Lego robota.

Experimenty v biometrické laboratoři

Naučíš se snímat a zpracovávat otisky prstů, rozpoznávat tváře, jak identifikovat podpis, a další zajímavosti.

Udělej si prototyp na 3D tiskárně

Dozvíš se, co je 3D modelování, jaké technologie se využívají pro tvorbu 3D modelů, naučíš se tvořit objekty v 3D prostoru na počítači, uvidíš praktickou ukázku 3D tisku prototypu v Open Space prostoru, kde i studenti tvoří své bakalářky a diplomky.

Machine learning v Pythonu

V programovacím jazyce Python se podíváme na úlohy z analýzy dat, klasifikace a regrese. V průběhu se naučíš aplikovat základy strojového učení a obeznámíš se s aktuálními trendy ze světa neuronových sítí.

Partnerské firmy se představují

Seznámíš se s lidmi z firem, které s námi spolupracují a kde pracují naši absolventi. Zjistíš, čím se zabývají a jsou zajímaví, co nabízejí našim studentům a jaké špičkové technologie vyvíjejí.

Návrh a tvorba mobilní aplikace

Vyzkoušíš si návrh mobilní aplikace v programu Figma a seznámíš se se základním know-how pro tvorbu kvalitního UI. Takový plně klikací návrh si pak společně zkusíme překlopit do reálné aplikace s využitím webových technologií.

Víš, kdo je tajemnou královnou věd?

Kolika způsoby můžeme rozdat karty? Jak vyhrát ve scrabblu? Kolik losů si musím koupit, abych měla reálnou šanci, že vyhraju zájezd do Paříže? Jak vydělat peníze, tak aby mě lidi měli rádi? Pokusíme se tě navést, jak najít řešení těchto a podobných otázek.

Bezpečnost webových aplikací

Seznámíš se s technologiemi ve webových aplikacích. Seznámení se základy kryptografie a toho, čím je vlastně tvořen web a jaká je jeho historie. Součástí přednášení o webu je zabezpečení webu a nejčastější útoky v prostředí webových aplikací. K dispozici bude zranitelná webová aplikace a pracovní list se seznamem úkolů. Jejich cílem je aktivně nalézt a zneužít zranitelnosti. Na konci hromadně projdeme vzorové řešení.

Setkání s úspěšnými ajťačkami

Zeptej se úspěšných žen v IT a absolventek fakulty, proč si vybraly tento obor a s čím se musí při práci potýkat-určitě ti rády odpoví na jakýkoli dotaz.

Tradice Letní školy IT pro holky

Odkud se vzala myšlenka Letní školy IT pro holky? Dovolíme si krátký (slibujeme) exkurz do statistiky a historie.

V současnosti studuje na naší Fakultě informačních technologií přibližně 10% studentek z celkového počtu přibližně 2500 studujících. Procento to není nejvyšší a už vůbec ne odpovídající rozložení mužů a žen ve společnosti. A proč? No protože na to holky nemají hlavu…….! Taky už jste něco podobného slyšeli? My ano a věřte, že když jsme se naposledy dívali, tak měly holky úplně stejné hlavy jako kluci.

Jediná souvislost mezi hlavou a tím, proč více žen nedělá IT je ta, že tento mýtus stále přetrvává, a mladým ženám může nepěkně ovlivnit (sebe)vnímání.

Vědom si podhodnocení žen v IT oboru, založil v roce 2005 profesor Jan M. Honzík, v 90. letech děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky VUT v Brně, tradici Letní školy IT pro holky. Toto podhodnocení totiž vnímal jako velký problém. Byl a je přesvědčen, že nedostatek žen oboru škodí, přitom zrovna obor IT může ženám leccos pozitivního nabídnout.

Mnoho našich absolventek je ve své práci velmi úspěšných, o čemž se můžete během letní školy osobně přesvědčit. Naše absolventky mají v podstatě jistotu pracovního uplatnění v oboru tak dynamickém, že si v něm vždy najdou něco, co je bude bavit a zároveň je to slušně uživí.

Přijď se přesvědčit, že IT je i pro tebe.

Fotogalerie

Zde si můžeš prohlédnout fotogalerii z uplynulých ročníků.

Rok 2023

Rok 2022

Rok 2021

Rok 2020

A zde od stopáže 4:55 zhlédnout reportáž České televize z ročníku 2022.

Přihláška

Přihlašovací formulář

Po odeslání přihlášky ti pošleme potvrzovací e-mail. Přihlášky přijímáme až do začátku Letní školy nebo do naplnění kapacity 30 účastnic. Po naplnění kapacity bude registrace uzavřena.

Účastnický poplatek:

  • při podání přihlášky do 15. 6. 2024: 3200 Kč
  • při podání přihlášky od 16. 6. 2024: 4000 Kč

Účastnický poplatek zahrnuje účast na programové části, včetně občerstvení (pitný režim, strava). Účastnický poplatek nezahrnuje automaticky ubytování po dobu konání Letní školy IT. Zasláním přihlášky tedy automaticky nevzniká nárok na poskytnutí ubytování! V případě projeveného zájmu o zajištění ubytování (požadavek uveden v přihlášce) však rádi toto zprostředkujeme. Platba však probíhá nezávisle na platbě účastnického poplatku, a to v den nástupu do ubytovacího zařízení (konkrétní podmínky budou včas rozesílány).

Věkové omezení

Upozorňujeme, že ubytování v ubytovacích prostorách spadajících pod správu VUT v Brně (Koleje a menzy) je možné poskytnout pouze osobám starším 18ti let! Toto neplatí, bude-li ubytován spolu s účastnicí mladší 18ti let doprovod starší 18-ti let, který převezme za tuto účastnici plnou zodpovědnost.

Elektronická platba

Zaplatit můžeš přes internetové bankovnictví nebo Smart Banking v mobilu. Při platbě použij QR kód u přihlášky nebo tyto identifikační údaje:

  • Částka: 3200 nebo 4000 Kč podle termínu přihlášky
  • Číslo účtu: 27-8684040287 (27 – předčíslí)
  • Kód banky: 0100 (Komerční banka)
  • Variabilní symbol: 202409
  • Konstantní symbol: 0308
  • Zpráva pro příjemce: Tvé úplné jméno a heslo LŠ pro holky

Storno poplatek

Dojde-li ke zrušení registrace na Letní školu IT do 14 dnů před začátkem, činí stornovací poplatek částku ve výši 80% z celkové ceny.

Letní škola IT pro holky se koná v areálu FIT VUT v Brně na ulici Božetěchova 2, Brno - Královo Pole.

IT profesionálky z FIT

Dominika

O IT jsem obecně uvažovala, ale stále jsem váhala, i když doma jsem měla podporu.
Nebyla jsem si jistá, zda je pro mě IT tak lákavé, abych se mu věnovala naplno. Právě letní škola mi pomohla vybrat si tuto cestu a FIT jako moji fakultu a určitě toho nelituji. Nyní dělám PhD právě na FITu, zároveň dělám výzkum ve firmě Avast. Věnuji se formálním modelům a jejich použití právě v bezpečnosti.

Alena

Líbilo se mi, že po celou dobu na LŠ panovala velmi uvolněná atmosféra. Holky byly fajn a celý týden jsme si užily.
Určitě bych ji doporučila. Holky se podívají do krásných prostorů fakulty, která je jistě zaujme - to byl vlastně taky jeden z důvodů, proč jsem se pak rozhodla jít na informatiku na VUT a ne na MUNI. Dále dá škola holkám náhled do světa IT a zlepší jim představu, jestli je to pro ně nebo ne. Nyní pracuji na vývoji mobilní aplikace Moje VUT v React Native, která má zjednodušit studentům jejich každodenní rutiny ve škole a dále pak jako výzkumnice v oblasti UX, kde se zaměřuji hlavně na motivaci při domácím cvičení.

Kontakty

Partneři

Bude doplněno.