Titulek:VUT staví zázemí pro superpočítač
Termín:31.1.2012
Brněnský deník 31.1.2012

Třeba lékařům nebo kriminalistům má pomoci nové Výzkumné centrum informačních technologií v Božetěchově ulici v Brně. V kampusu Fakulty informačních technologií jej staví Vysoké učení technické. Její vedení v úterý stavbu zahájilo slavnostním poklepáním na základní kámen.

Na budově budou stavaři pracovat přes rok. "Dokončená bude v roce 2013 a další rok v ní zahájíme plný provoz," uvedl rektor brněnské techniky Karel Rais.

Součástí stavby má být část technologie superpočítače, který bude v ostravské Vysoké škole báňské - Technické univerzitě. Půjde o jeden ze sta nejvýkonnějších na světě. "Naše centrum bude jakousi přípojkou k němu. Umožní spolupráci s místními zájemci o superpočítačové simulace," řekl děkan Fakulty informačních technologií Jaroslav Zendulka.

Například zpracováním audiovizuálních dat nebo identifikací jazyka a mluvčích ze zvukových záznamů. Kromě toho se budou vědci ve výzkumném centru zabývat také třeba trojrozměrnými modely lidských tkání a implantátů nebo bezpečnostním výzkumem.

Stavba bude výjimečná také způsobem vytápění. "Využijeme k němu odpadní teplo z technologií a výpočetní techniky v objektu," poznamenala mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Budova bude stát skoro 149 milionů korun. 136 milionů zaplatí škola evropských fondů.

Zařazeno: it4i
Vloženo: 2.2.2012 10:16:56