Titulek:V Brně začne stavba nového výzkumného centra
Termín:6.12.2011
Brněnký deník 6.12.2011
Brno - V Brně začne v nejbližších dnech stavba nového výzkumného centra pro informační technologie. Vznikne v areálu Vysokého učení technického v brněnském Králově Poli. Bude stát asi dvě stě milionů korun. Hotová bude v roce 2013.

Většina peněz půjde na výstavbu centra, asi 60 milionů je vyčleněných na jeho rozjezd. Podle proděkana fakulty informačních technologií VUT Tomáše Hrušky bude dál centrum "žít" z projektů nebo spolupráce na výzkumu s odbornými firmami v regionu.

Centrum zaměstná několik desítek odborníků. "Mělo by rozvinout spolupráci vysokých škol s komerční sférou," uvedl Hruška. Podle něj už předběžný zájem některých firem škola registruje. Jmenoval například počítačovou AVG, nebo strojírenskou Honeywell.

Pět center
Brněnský projekt je jedním z pěti takzvaných center excelence. Projekt byl připravován několik let. Výzkumníci budou spolupracovat například se svými ostravskými kolegy.

Hlavní částí centra bude podíl na fungování nového superpočítače. V provozu by měl být v roce 2013. "Bude sloužit pro zpracování náročných výpočtů, předpovídání počasí, zvládání živelních katastrof, řízení dopravy nebo simulování strojírenských procesů," uvedl Hruška.

Jmenoval také některé další projekty, které se budou týkat zpracování zvuku, obrazu a bezpečnosti informačních technologií. První z nich je rozpoznávání multimediálních dat. Jde zejména o řeč, obrázky a video.

Zařazeno: it4i
Vloženo: 2.2.2012 10:34:18