Titulek:Brněnští vědci umí odhalit falešný otisk prstu
Termín:24.3.2010
24.3.2010 ČT 1 str. 12 18:00 Události v regionech - Brno, Vysoké učení technické v Brně

Lenka SOLANSKÁ, moderátorka

--------------------

Brněnští vědci se mohou pochlubit dalším významným úspěchem na poli, které propojuje informační technologie a bezpečnost. Tým Martina Drahanského z Vysokého učení technického totiž odhalil způsob, jak rozpoznávat falešné otisky prstů. A jsou schopni jít ještě dál. Jejich unikátní metoda rozlišování cév v prstech umožňuje bezpečnou identifikaci člověka i v případě poškozených otisků.

--------------------

Měl být malou revolucí, otisk prstu mohl zajistit bezpečnou identifikaci lidí třeba pro použití počítače nebo pro vstup do chráněných prostor. Brněnští vědci z Fakulty informačních technologií teď dokázali, že tato jistota zdaleka neplatí. A podvést je možné jakýkoli snímač.

Martin DRAHANSKÝ, Fakulta informačních technologií VUT

--------------------

Je to velmi jednoduché, v podstatě všeho, čeho se dotknete, tak tam zanecháte váš otisk prstu a není nic jednoduššího než nasmínat a pomocí něj potom jste schopen vyrobit formu, kde si odlijete falešný otisk prstu.

--------------------

Tým Martina Drahanského to dokázal třeba i obyčejným razítkem za 100 korun a vzápětí objevil unikátní způsob, jak tomu zabránit. Stačilo k tomu zjistit, jak se chová živý prst při odběru otisků a vytvořit chytrý algoritmus, který zajistí, že to pozná i počítač.

Martin DRAHANSKÝ, Fakulta informačních technologií VUT

--------------------

Jsou to principy, které jsou založené na optických metodách, ta, ten užitný vzor se zabývá rozpoznáváním změn přítlaku. To znamená, že se vám změní vlastně barva toho otisku prstu, plus se vám změní i šířka papilárních linií.

--------------------

To ale není všechno. Za 5 let fungování má devítičlenný tým na svém kontě řadu dalších patentů. Dokáží například identifikovat člověka pomocí trojrozměrného obrazu ruky nebo podle rozložení teploty v obličeji. Hodnota těchto objevů je nevyčíslitelná. Na tuto prosklenou budovu Fakulty informačních technologií se upírají zraky světových, ale i domácích bezpečnostních a výzvědných agentur. Fakulta informačních technologií totiž proslula také tím, že její vědci umí například rozpoznat slovo atentát v obrovském množství telefonátů z celého světa. Patrick Diviš, Česká televize.

Vloženo: 29.3.2010 13:05:23

Vaše IPv4 adresa: 54.82.57.154