Titulek:Naučte se "sejmout otisk oka", láká technická univerzita
Termín:25.3.2010
25.3.2010 Mladá fronta DNES, str. 4, Brno, Barbora Fialová

BRNO Jak nejlépe zfalšovat otisk prstů? Přece vyrobit umělý prst z želatinových medvídků. Poté, co si otevřete přísně střežené dveře, můžete důkazy ihned sníst.

I takové informace se včera dozvěděli absolventi, kteří se byli podívat na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Konal se tam Den vědy, který měl za úkol nalákat nové doktorandy na fakultu a do výzkumných skupin.

Jedním z takových týmů je i "Strade", který se zabývá hlavně bezpečnostními technologiemi. "Já se například věnuji testování živosti.

Aby technologie, které pracují s otisky prstů, poznaly umělý prst od živého," přibližuje svůj projekt Dana Hejtmánková, která v Biometrické laboratoři včera přivítala potenciální kolegy a představila jim projekty, kterým se Strade věnuje.

"Některé systémy používají odlišení lidí na základě geometrie, tedy tvaru ruky. Ale pracují jen s dvojrozměrným modelem amůže se docela lehce splést, protože lidé mají ruce podobné. Nás proto napadlo to vylepšit a udělat trojrozměrnou ruku. A v lednu jsme na to dostali patent," hrdě říká mladším studentům doktorand Radim Dvořák a přidává perličku: systém dvojrozměrné ruky v kombinaci s čipovými kartami používají v elektrárně v Dukovanech. "Nepovažujeme to za příliš bezpečnou záležitost," připojuje Dana Hejtmánková.

A studenti si mohli prohlédnout i další způsoby, jak určit člověka: podle trojrozměrného modelu jeho obličeje, podle kresby žilek uvnitř oka, na hřbetu ruky nebo na špičkách prstů. "Ale tohle je teprve prototyp, máme podanou žádost o patent, takže prosíme, nefotit," zvedá prst Dvořák.

"Přišel jsem zjistit možnosti. Už jsem tady dělal projekt optického senzoru na otisky prstů, tak zvažuji doktorské studium, kde bych se chtěl věnovat biometrii duhovky oka," říká jeden z absolventů Oskar Henzely.

"Studenti si mohli prohlédnout, jak určit člověka podle trojrozměrného modelu obličeje či hřbetu ruky."

Foto popis| Pojďme dělat vědu Dana Hejtmánková u přístroje, který umí určit identitu člověka po srovnání sítnice oka.

Foto autor| Foto: Monika Tomášková, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno