Titulek:Studentský software, který pomáhá na Haiti, zvítězil v českém finále soutěže Imagine Cup 2010
Termín:6.5.2010

Dne 4. 5. 2010 proběhlo v Praze národní finále mezinárodní soutěže Imagine Cup, kterou každoročně pořádá společnost Microsoft. Jedná se o prestižní soutěž softwarových projektů, které se účastní nejlepší týmy z celého světa. Tým studentů z Fakulty informačních technologií brněnského VUT obsadil první místo s projektem GINA a zajistil si tak účast v celosvětovém finále v Polsku.

GINA

Projekt GINA (Geographical INformation Assistent) představuje inovativní softwarový systém pro mobilní zařízení umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Svými vlastnostmi je předurčen pro záchranářské týmy, expedice a jiné skupiny operující v extrémních podmínkách.

Základ systému tvoří klientské stanice v podobě mobilních zařízení s vestavěným GPS přijímačem, čímž umožňuje lokalizovat polohu uživatele a zobrazit ji v mapě. Podporuje orientaci v neznámém prostředí a umožňuje udržovat spojení s ostatními. Každý člen týmu používající systém GINA může okamžitě kontaktovat své týmové kolegy, a to buď prostřednictvím kresby na displej, krátké textové zprávy nebo fotografie z vestavěného fotoaparátu. Vložené informace jsou ihned zobrazeny všem členům skupiny, což zlepšuje koordinaci týmů a usnadňuje vyhodnocení stavu nejpostiženějších míst.

INTEGRACE ZÁCHRANNÝCH SLOŽEK

Cílem projektu GINA je umožnit propojení všech záchranných skupin, které se na daném místě vyskytují. Systém počítá se zapojením hasičů, policistů a také záchranářských psů. Veškeré informace jsou ukládány do centrální databáze a jsou tak přístupné krizovému štábu a dalším operujícím jednotkám. Ty pak mohou nad daty provádět analýzu a s jejich pomocí plánovat nadcházející akce. Díky výměně informací v reálném čase je možné centrálně koordinovat záchranářské práce, a tím zvýšit efektivitu záchrany životů.

Projekt byl od svého prvopočátku podporován především Microsoft inovačním centrem v Brně, Fakultou informačních technologií VUT a humanitární organizací Hand for Help. Zařízení pro testování zapůjčila firma Motorola.

5. května 2010, Brno 13:00

Originální text [DOC]