Tiskové zprávy

Titulek:V místě bývalého kláštera teď staví centrum se superpočítačem
Termín:7.12.2011

7.12.2011 Mladá fronta DNES str. 4 Brno Aleš Černý

Nové výzkumné centrum výpočetní techniky vzniká v kampusu VUT v Božetěchově ulici. Nabídne i superpočítač, který patří mezi sto nejvýkonnějších na světě. Zaměstná dvě stovky informatiků.

BRNO V Brně přibude další špičkové výzkumné centrum, tentokrát pro informatiky. K dispozici bude mít i výkonný superpočítač, který bude pomáhat modelovat předpovědi počasí nebo strojírenské součástky. V informatickém kampusu Vysokého učení technického (VUT) v Božetěchově ulici se začne stavět už za pár dní. Centrum excelence IT4Innovations má být hotovo v roce 2013 a bude součástí projektu, na kterém VUT spolupracuje s ostravskou Vysokou školou báňskou.

            "Superpočítač se běžně používá pro jiné obory, než je informatika.

Pro ty, které jsou výpočetně náročné," popsal řešitel projektu a proděkan fakulty informatiky VUT Tomáš Hruška.

Jako příklady takových disciplín uvedl předpovídání počasí, modelování složitých chemických procesů, strojírenských součástek nebo například medicínských implantátů.

            V tom také tkví komerční potenciál nového centra, které by si na sebe mělo po roce 2015 samo vydělávat. "Již jsme předběžně domluveni na spolupráci s některými významnými firmami, například Honeywell nebo AVG," dodal Hruška.

            Samotný superpočítač si lze podle proděkana fakulty Zdeňka Bouši představit jako "síť milionu zapojených pécéček". "Je poskládán ze samostatných serverů s akcelerátory. Menší část je v Brně, pomocí optické sítě se však lze připojit i k větší části, která je fyzicky v Ostravě," popsal Bouša superpočítač, který bude podle něj určitě mezi stovkou nejvýkonnějších na světě.

Vývojáři budou v Brně zkoumat i analýzu řeči

Kromě toho ale poskytne nové centrum, na rozdíl od většího a známějšího CEITEC, zázemí i výzkumům na poli informatiky. V Brně by se měla řešit dvě témata.

            Jedním z nich je zpracování multimediálních signálů. Tedy zvuku, řeči, videa. Analyzování řeči se na VUT věnují v podstatě od vzniku fakulty a jejich objevy jsou využívané ve vojenské, policejní i civilní oblasti. "Například se koná dvoudenní vědecká konference. Pokud se poté dostanete k záznamu a ten je indexovaný na základě rozpoznávání řeči, můžete si vybrat jen témata, která vás zajímají, a program vám vyhledá úseky, kde se o nich mluví," popsal příklad využití vyvíjených aplikací Hruška.

            Nová budova centra vyroste v informatickém kampusu v Božetěchově ulici. Rozšíří tak areál, který mezi roky 2002-2009 vznikl přestavbou kartuziánského kláštera, pivovaru a statku.

Vznikne dvě stě pracovních míst pro informatiky

Centrum nabídne celkem až dvě stovky nových pracovních míst. Čerpat bude ale převážně z řad fakultních doktorandů, kteří si tak budou moci "osahat" nejmodernější techniku. "Souvisí to s vývojem vysokého školství. Zatímco nedávno se velká většina prostředků fakulty investovala do vzdělávání, dnes jdou dvě třetiny rozpočtu na výzkum," zasazuje vznik dalšího z brněnských výzkumných center do souvislostí děkan informatické fakulty VUT Jaroslav Zendulka.

 
Zařazeno: it4i
Vloženo: 18.1.2012 15:05:43 Aktualizováno: 2.2.2012 10:08:32

Vaše IPv4 adresa: 54.82.57.154
Přepnout na IPv6 spojení

DNSSEC [dnssec]