Titulek:Hlavní částí nového centra bude počítač. Jediný v zemi
Termín:7.12.2011

7.12.2011 Vyškovský deník str. 5 Jižní Morava (čtk)

Brno - Už za pár dní začne v Brně stavba nového výzkumného centra pro informační technologie. Jeho nejdůležitější součástí bude superpočítač. Jediný svého druhu v republice.

Superpočítač se propojí s dalšími počítači v celé České republice. "Dokáže zpracovat náročné výpočty, předpovídat počasí, zvládání živelních katastrof, řízení dopravy nebo také simulování strojírenských procesů," uvedl proděkan Fakulty informačních technologií brněnského Vysokého učení technického Tomáš Hruška.

Centrum za bezmála dvě stě milionů korun vznikne v areálu brněnské techniky v Božetěchově ulici. Léta připravovaný projekt podpořila přibližně dvěma miliardami Evropská unie jako jedno z center excelence.

Vysoké učení technické chce zaměstnat několik desítek odborníků a spojit školu více s komerčním sektorem. "Výzkum se má zabývat i zpracováním zvuku, obrazu a bezpečnosti informačních technologií," doplnil proděkan Hruška.

Podle něho mají firmy o tyto věci stále větší zájem. Superpočítač má umět ze zvukového záznamu najít určitou pasáž nebo na obraze označit hledané objekty.
Zařazeno: it4i
Vloženo: 2.2.2012 10:39:00