Elektronické peníze a Bitcoin

V úterý 24.4. 2018 ve 14:00 bude v místnosti D105 zcela nezávislá a Nikam Nepatřící Přednáška s názvem

Elektronické peníze a Bitcoin

Přednáška nemá vědecký ani výukový charakter, je taková trochu jiná.

Zabývá se principy elektronických peněz, principy fungování Bitcoinu a jeho bezpečnost. Bitcoinová tržiště, burzy, směnárny a jejich problémy, zajímavé kauzy.

Délka odhadována na cca 2 hodiny.

Motivační odkazy:

The Bitcoin Song


Přednáška je další z volného cyklu nikam nepatřících přednášek o elektronických penězích, anonymizačních sítích a zranitelnostech v programech.Předchozí přednášky:


Zabývá se principy elektronických peněz, principy fungování Bitcoinu a jeho bezpečnost. Bitcoinová tržiště, burzy, směnárny a jejich problémy, zajímavé kauzy.

Internet, který byl kdysi nezabezpečený a nešifrovaný, dneska již umožňuje používat šifrovaná spojení, která zajišťují nemožnost odposlouchávání komunikace někým nepovolaným. Ale ani šifrované spojení nezajišťuje anonymitu. Vždy je vidět, kdo s kým kdy komunikuje. Proto vznikly a vznikají anonymizační sítě, jako je například TOR, kterým se bude věnovat tato přednáška. Anonymizační sítě také vedly k rozvoji Darknetu, části internetu obsahujícího skryté a anonymní weby a služby a také různá internetová tržiště. Včetně asi nejnámějšího tržiště Silk Road, na jehož osud se také podíváme.

Zabývá se šifrováním pevných disků, scénáři použití a scénáři různých útoků.

Tato přednáška poskytuje koncentrovaný pohled na kauzu úniku dat ze společnosti Hacking Team a předkládá pohled na systém práce útočníků, vytváření a distribuce exploitů, využívané zranitelnosti a v neposlední řade zajímavosti z prodeje hackování jako služby a cílených útoků.
Další probíraná témata jsou útoky pomocí buffer oveflow, integer overflow a analýzy některých zajímavých využití nenápadných chyb v kódu.

Zabývá se bezpečností mobilní komunikace, hlasové i datové z různých pohledů a útoky sledování, odposlouchávání, modifikace různými subjekty.

Zabývá se kartami, jak magnetickými, tak čipovými i bezkontaktními, především z pohledu bezpečnosti, podvodů a útoků.
Další témata jsou platební karty, identifikační karty, satelitní dekódovací karty, karty pro dopravu. Bankomaty, carding, skimming...