Martin Hyrš – moje origami návody

Diagramy lze použít pouze pro osobní potěšení. Bez mého výslovného souhlasu je nelze dále šířit či komerčně využívat.

FAQ: To jsi vymyslel sám? — Ano, tyto skládanky jsem vymyslel já a následně jsem nakreslil zde uvedené návody.

Kontakt: email tin.mh@tiscali.cz, facebook /martin.hyrs.3


Slepice

aneb můj první autorský počin. Na výzvu řekni zvíře sestřenka odpověděla slepice, tak jsem vzal ptačí základ (který má stejně jako slepice čtyři konce — hlava ocas noha noha) a čtvrt hodinky ho mačkal…
Diagram »

Kobra (pro Paikot-ikot)

K tomu, aby člověk vymyslel skládanku kobry, se musí stát spousta věcí. Člověk musí jít na koncert skupiny Paikot-ikot. Tam musí potkat svého bývalého učitele na výtvarku. Učitel si musí pamatovat, že člověk skládá origami. Učitel musí po servírce člověkovi poslat list papíru s denním jídelníčkem a s prosbou, aby mu složil slepici. Origamista složí slepici. Pak pak ze zbytku papíru menší a menší, ale stále mu zbývá úzký dlouhý obdélník. Origamista vymyslí, co s ním. Tak proto s věnováním.
Diagram »

Kormorán

Chtěl bych upozornit na použitý základ, je to vlastní tvorba (možná jsem objevil kolo, ale pro mě to je vlastní vynález), říkám mu NURBS = Non-uniform rational Bird-baSe (původně je to pojem z oblasti počítačové grafiky, čímž také lehce naznačuji, na které přednášce jsem kormorána vymýšlel ;-) )
Diagram »

Štír

Začíná se ze základu na Kormorána – čímž se z NURBSu stal skutečný základ ;-) Inspirace k tomu „udělám si štíra“ se sbírala všelijak, ale když už jsem se rozhodl, šlo to celkem rychle. Ptačí základ byl dobrý začátek, ale potřeboval trochu prodloužit – a to jsem se naučil už před sedmi lety na Kormoránovi.
Diagram »

Ovečka

Výplod týdenní dovolené na chlupě v Krkonoších. Pásly se přímo pod okny… Další vlastní základ, oproti kormoránovi velmi divoká kombinace: želví základ (tzn. rybí základ ze šátečku), tedy de fakto dva spojené čtverce, z každého čtverce pak složený čtverec a ptačí základ, to celé z obdélníku, z jehož přečnívající části je složena hlava. Nazval bych to „savčí základ“ — čtyři nohy, hlava a ocas. Když se to postaví na zadní, je z toho luxusní polovina sedícího psa, ale zatím jsem stále nevymyslel přední polovinu.
Diagram »

Antúrie

Existují dvě verze, původní vznikla náhodou při experimentování s tvarem kytary a ostrorepa, novější reflektuje zkušenosti jiných skládatelů s původním diagramem. V nové verzi jsem zlepšil využití dvoubarevného papíru a stojánek květu.
Diagram »

Gordická hvězda

Tvarem hvězda vychází ze Spleteného papíru, ale princip skládání je zcela jiný. Název si půjčila od slavného uzlu ve městě Gordion, je spletena ze čtyř modulů a každý modul má čtyři ramena, kterými je zapleten do ostatních. Skládání na dlouhé zimní večery…
Diagram »

Podzimní pták

Poměrně jednoduchý motiv ptáka, letícího na podzim k jihu. Je trochu zákeřný na trefení správného místa, kde májí být jednotlivé přehyby. Zejména křídla musí být vyhnuta co nejvíce vzadu, aby byla dostatečně dlouhá.
Diagram »

Rámeček

Volná abstrakce, která je na závěr zformována do tvaru ježatého rámečku.
Diagram »

Tangram

Dílky skládanky tangram. Protože součástí návodu je i porcování počátečních čtverců na části (jen za účelem zmenšení formátu, lze nahradit násobným přeložením), nabízí se otázka, proč nenastříhat rovnou žádané kousky. Jedinou odpovědí je to, že složené dílky jsou pevnější (a složené!). Návod je v horší kvalitě, je to pouhá skica, nakreslená tak rychle, abych nezapomněl, jak jsem to složil.
Diagram »