Monitory

(Invex 2001)

Daniel Rott

Úvod

Monitor je základním výstupním zařízením osobního počítače. Monitory můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Klasické monitory s CRT[1] obrazovkou a LCD[2] displeje. V minulosti se LCD displeje používaly pouze u přenosných počítačů, zatímco u stolních počítačů se používalo téměř výhradně CRT obrazovek. V poslední době se však díky zdokonalování a zlevňování LCD technologie dostávají LCD panely do popředí i na poli stolních osobních počítačů.

Monitory s CRT obrazovkou

I přes značný pokrok technologie výroby LCD displejů, jejichž ceny již klesly na akceptovatelnou úroveň, stále v čele zůstávají klasické CRT monitory.

Problematiku černobílých monitorů pominu, protože se v dnešní době používají již pouze velice zřídka, například v pokladních systémech.

Obraz na stínítku obrazovky vzniká ozařováním základních barevných plošek RGB[3] - tzv. luminoforů přes masku elektronovým paprskem. Když se rovnoměrně ozáří všechny sousední RGB plošky vznikne pak dojem jediného bílého bodu. Veškeré odstíny se vždy skládají ze záření tří základních barevných složek.

Obrazovky typu Invar

Jako první standard se v obrazovkové technologii uchytily tzv. obrazovky invarové. Jejich princip spočívá v tom, že paprsky usměrňované elektromagnetickým polem dopadají na stínítko přes masku, která omezuje jejich rozptyl a pomáhá je přesně usměrnit na požadované místo. Masku si lze představit jako desku s provrtanými malými otvory. Vzhledem k tomu, že jeden barevný bod musí výt složen ze tří základních barev, musí mít i maska pro každý bod tři otvory. Právě uspořádání bodů v masce přineslo název delta. Otvory pro jednotlivé body jsou uspořádány do trojúhelníků.

Invarové obrazovky byly z počátku velmi vypouklé, protože původní technologie nebyla schopna příliš vychýlit paprsek ani upravit jeho tvar, a pokud by stínítko obrazovky bylo rovné, dopadaly by paprsky do střední části jako dokonale ostré a pravidelné, zatímco v okrajových částech by byly protáhlé, elipsovité. Musel se tedy zvolit kompromis mezi klenutím obrazovky, její velikostí a zkreslením obrazu. Moderní technologie sice dovolily klenutí výrazně zmenšit, k ploché obrazovce má invarová obrazovka však přesto opravdu velmi daleko.

Obrazovky typu Trinitron

Výše zmíněné problémy invarových obrazovek podstatně zjednodušil příchod trinitronové obrazovky. Společnost Sony totiž přišla s převratnou myšlenkou - nahradit děrovou masku svislými tenkými drátky, které stačí jen ve dvou či třech místech zpevnit drátky příčnými. Výška obrazovky je znatelně menší než šířka, a není zde tedy ani potřeba tolik působit magnetickým polem na vychýlení. Proto nedochází ani k takovému zkreslení paprsku ve vertikálním směru a s horizontálním zkreslením si poradí drátky.. Díky tomu bylo možné vyvinout obrazovku, která byla tehdy považována v podstatě za plochou. Na výšku totiž nebylo nutné obrazovku zakřivovat. Trinitronová obrazovka tedy nebyla a stále není dokonale rovná, jen oproti invarové obrazovce nemá tvar kulové výseče, ale je spíše válcovitá.

Trinitronová obrazovka přinesla ostrost a kontrast až do rohů obrazu, kde delta vykazovala už výrazné zhoršení ostrosti. Při detailním pohledu však působí zpevňující drátky trochu rušivě. Hlavní nevýhodou trinitronu je však riziko poškození magnetickým polem. Drátky nahrazující masku jsou totiž velmi tenké, a tedy i lehce ovlivnitelné magnetickým polem. I běžné magnetické pole z reproduktorů může způsobit nejenom vychýlení paprsků, ale také trvalou deformaci drátků tvořících masku.

Společnost Sony však nezůstala stát v dalším zdokonalování trinitronové obrazovky a výsledkem byla obrazovka typu FD Trinitron. Ani tato obrazovka není dokonale rovná, ale to už uživatel prakticky nepozná. I tentokrát základní princip spočívá v trinitronovém řešení. Zatímco však dosud klenutí obrazovky odpovídalo válci o poloměru 2000 mm, nová technologie FD Trinitron je schopna nabídnout obrazovce poloměr 50 000 mm, což je z hlediska velikosti úhlopříčky monitoru téměř rovina. Při prvním seznámení s monitorem s obrazovkou FD Trinitron pak máme pocit, že se obraz spíše "propadá dovnitř".

Obrazovky typu CromaClear

Společnost NEC se nesmířila s choulostivostí trinitronu a pokusila se spojit klady invaru a trinitronu. Výsledkem jejího snažení byla technologie CromaClear. U NEC tedy spoutávali paprsek na výšku jako u Trinitronu, ale přesto vsadili na pevnou mřížku, odolnou vůči magnetickým polím.. Maska s podélnými otvory je však poměrně náročná na výrobu, a tedy i poněkud dražší, ale efekt není vždy srovnatelný s trinitronem, i když oproti deltě je rozhodně lepší.

Ploché obrazovky

V poslední době se na trhu klasických CRT obrazovek prosazují obrazovky ploché. Ty totiž umožňují dosáhnout téměř dokonalé geometrie obrazu ve všech místech obrazovky, což je velice důležité zejména v profesionálním nasazení pro práci s grafikou, DTP[4] a konstrukčními programy typu CAD[5]. Ploché obrazovky mají navíc jednu příjemnou vlastnost - neodráží se v nich okolí jako ve vypouklé čočce.

Jednodušší a levnější variantou jsou obrazovky typu NaturalFlat, které jsou sice mírně vypouklé, ale jejich přední sklo je tvarováno tak, že přední plocha je absolutně rovná. Tyto monitory spojují relativně jednodušší elektroniku s přesnou, avšak mírně vypouklou obrazovkou.

Dalšími zástupci plochých obrazovek jsou pak již výše zmíněné obrazovky typu FD Trinitron.

LCD displeje

Mezi hlavní výhody LCD displejů patří zejména dokonalá geometrie obrazu (pixely jsou na obrazovce pevně určeny, obrazovka je dokonale plochá), malá hmotnost a rozměry (LCD panel je i s podstavcem hluboký pouze několik centimetrů), možnost otočení některých displejů o 90 stupňů (můžeme pak pracovat například se stránkou na výšku). LCD displeje také nereagují negativně na vnější magnetické pole. Mají také nízký příkon a mnohem nižší elektromagnetické vyzařování než CRT monitory.

LCD [6] displeje pracují na základě propouštění a blokování světla, které je reflektované buď z vnějšího zdroje světla a nebo je zajištěné bočním, případně zadním podsvícením. Základem jsou tzv. kapalné krystaly, což je označení pro molekuly, které se v určitém teplotním rozmezí shlukují do různých nepravidelných tvarů. V současnosti jsou používané materiály, které mají potřebné vlastnosti v rozmezí teplot -5 až +75 st. C.

Existují tři základní způsoby uspořádání krystalů uvnitř kapaliny.

  1. Smektická struktura - všechny krystaly mají stejnou délku, leží v rovnoběžných vrstvách a jejich osy jsou navzájem rovnoběžné.
  2. Nematická struktura TNFE[7] - krystaly nemají stejnou délku, jsou navzájem rovnoběžné, ale různě posunuté.
  3. Cholesterická struktura - krystaly jsou uložené ve vrstvách, v těchto vrstvách mají rovnoběžné osy, ale směry os krystalů ve vrstvách jsou pootočené.

LCD displeje jsou vyráběné s pasivní nebo s aktivní maticí.

LCD displeje s pasivní maticí

LCD monitory s pasivní maticí mají mřížku vodičů s pixely nacházejícími se  na každém průsečíku v mřížce. Proud protéká dvěma vodiči v mřížce, aby aktivoval světlo pro každý pixel. Takové monitory mají elektrody v řádcích na jedné polovině skla monitoru a na druhé polovině jsou elektrody umístěné ve sloupcích. Elektrody jsou zpravidla vyráběné z ITO[8], což je poloprůhledný metal - oxid. Průsečíky řádků a sloupců tvoří pixel. Když elektrický impuls projde jedním řádkem a jestliže určitý sloupec je uzemněný, tak vznikne elektrické pole, které může změnit stav kapalného krystalu (z bílého na černý). Opakováním tohoto procesu vznikne na monitoru obraz.

Problémy vznikají, když počet řádků a sloupců narůstá, protože s vyšší hustotou pixelů musí být velikost elektrody redukovaná a velikost napětí nutně narůstá. Vybraný pixel je aktivní (černý), ale okolí je rovněž částečně aktivní (šedé). Částečně aktivní pixely snižují kontrast a kvalitu obrazu na monitoru. Problémem je i rychlost zobrazování tekutého krystalu. Displej musí být schopný reagovat za méně než 40 milisekund. Většina tekutých krystalů s rychlostí zobrazování mezi 150 a 250 milisekundami má problémy s rychlostí přepínání mezi černým a bílým obrazem, jestliže to musí provést velmi rychle. To se projevuje v rozmazaném obraze při použití rychlé grafiky, například při přehrávání videa.

Monitory s tekutými krystaly se skládají ze dvou rovnoběžných skleněných destiček, z vrstvy vodivého materiálu, elektrody na definování pixelů a z ovladače integrovaného obvodu na adresování sloupců a řádků. Mezi skleněnými destičkami vzdálenými od sebe asi 20 mikrometrů je uzavřená kapalina s nematickou strukturou. Na vnitřní straně přední destičky jsou napařené elektrody z průhledného vodivého materiálu. Zadní destička je pokrytá vrstvou vodivého materiálu. Když na elektrody připojíme velké napětí (min. 5V), na místech, kde působí elektrické pole, vznikne turbulentní proudění krystalů. Kapalina se zakalí a vznikne dynamický rozptyl.

Použití střídavého napětí je výhodnější, protože se při něm nevyskytují parazitní jevy, které nepříznivě ovlivňují životnost zobrazovací jednotky (elektrolýza, rozpouštění diod apod.) Jde o pasivní zobrazovací jednotku, která negeneruje světlo. Tyto displeje můžeme běžně vidět na kalkulačkách. Znaky je možné pozorovat v dopadajícím světle, proti tmavému pozadí nebo v průhledu při osvětlení zadní strany. Symboly jsou nečitelné tehdy, když na zobrazovací jednotku nedopadá dostatečné množství světla. Čas potřebný na vznik dynamického rozptylu je asi 10 až 20 ms, obraz zmizí asi za 80 ms po zániku elektrického pole. Velkou výhodou zobrazovacích jednotek s pasivní maticí je i extrémně malý příkon. Například při výšce znaku 13 mm, napájecím napětí 25 V a frekvenci 50 Hz je proud na jeden segment 1 mikroampér.

Některé LCD monitory s pasivní maticí mají duální scanovaní (snímání), což znamená, že scanují (snímají) mřížku s proudem dvojnásobnou rychlostí. Nejjednodušší LCD zobrazovače s pasivní maticí jsou sedmisegmentové zobrazovače.

V monitoru bez připojeného napětí jsou osy tekutých krystalů rovnoběžné s povrchem destiček nebo jsou na ně kolmé a celá destička má stejné optické vlastnosti - je čirá a průhledná. Molekuly kapalných krystalů jsou umístěny kolmo na skleněné destičky. Mezi elektrodami není napětí. Orientace molekul na obou destičkách je pootočená o 90 stupňů. Molekuly jsou tedy orientované ve tvaru šroubovice mezi dvěma skly. Na buňku jsou z vnější strany přilepené polarizátory, jejichž směry polarizace jsou rovněž pootočené o 90 stupňů. Světlo, které proniká displejem, je lineární a polarizované prvním polarizátorem. Ve stavu bez napětí otáčí vrstva kapalných krystalů směr polarizace světla o 90 stupňů. Monitor je pak jasný. Po připojení střídavého napětí několika voltů se molekuly krystalů otočí kolmo na desku. Světlo se pohltí v druhém polarizátoru a displej bude tmavý.

LCD displeje s aktivní maticí

LCD displeje s aktivní maticí byly vyvinuty, aby eliminovaly problémy monitorů s pasivní maticí. Jsou známé též jako TFT[9] displeje. Maticové zobrazovače mají tranzistor nebo diodu na každém průsečíku pixelů, takže potřebují méně proudu na ovládání svítivosti pixelů. Díky tomu může být proud v maticovém zobrazovači vypínaný a zapínaný mnohem častěji, čímž se zvýší obnovovací frekvence obrazovky (refresh rate), tj. frekvence s jakou se obnovuje obraz na obrazovce. TFT displej může obsahovat amorfní křemík anebo polykrystalický křemík.

TF tranzistory kompletně izolují jeden pixel od ostatních v displeji a eliminují tak problémy vznikající při částečně aktivních pixelech. Jeden pixel představuje nejmenší zobrazovatelnou jednotku na obrazovce, což však platí v případě monochromatických displejů. U barevných displejů jeden pixel tvoří tři další subpixely, červený, zelený a modrý. Na výrobu plně funkčního barevného VGA displeje pro rozlišení 640x480 musí být pro každý bod (pixel) použity 3 TF tranzistory, což znamená celkem 921 600 TF tranzistorů.

Existují dva druhy rozložení pixelů na TFT displejích.

Pruhové rozložení určené pro obyčejné LCD monitory. Při tomto rozložení se na obrazovce střídají pásy červené, zelené a modré barvy.

Trojúhelníkové rozložení určené pro multimediální a promítací displeje. Barevné pixely jsou rozložené v trojůhelníkovém tvaru.

Výhodou LCD monitorů je, že časem neztrácejí kvalitu zobrazování, protože tekutý krystal, který se v nich nachází, se vrátí do normálního stavu vždy, když se monitor odpojí od napájecího napětí. Další výhodou LCD monitorů jsou nízké radiační emise.

Nevýhody LCD displejů

Teplota ovlivňuje LCD zobrazovače tím, že při nízkých teplotách je pohyblivost elektronů velmi malá, a proto je čas reakce větší. Naopak, když je monitor velmi teplý, mění se odpor tekutého krystalu a výkon klesá. Požadované příčné elektrické napětí se přes LCD zobrazovač tedy mění v závislosti na teplotě okolí. Polarizátory a tekutý krystal absorbují více než 50% dopadajícího světla. Když paprsek světla dopadne na krystal, ten se rozštěpí na dva samostatné paprsky tak, že jsou na sebe kolmé. Když se paprsky rozdělí, jejich dráhy jsou různě dlouhé a dosáhnou uživatelovo oko v nepatrně jiném čase. Toto je podstatná věc, protože když se uživatel dívá na monitor v jiném zorném úhlu než je přímý, může se stát, že bude vidět oba dva  paprsky najednou, a to způsobí, že barvy zmizí anebo budou pomíchané např. světlé barvy budou tmavé a tmavé barvy budou světlé. Kvůli optickým vlastnostem LCD monitorů je malý zorný úhel, kterým je možné se na monitor dívat. Díky stále se zlepšující technologii polarizátorů a materiálu tekutých krystalů se však budou objevovat monitory s větším počtem zobrazovaných barev a s větším možným zorným úhlem.

Další vlastnosti monitorů

Bodová rozteč

Velmi důležitou vlastností CRT obrazovek je vzdálenost mezi dvěma zobrazenými body neboli bodová rozteč (Dot Pitch). Jedná se o přímou nejkratší vzdálenost dvou bodů stejné základní barvy. Obecně platí, že čím je bodová rozteč nižší, tím lépe. Při nízké bodové rozteči totiž monitor dokáže ostře zobrazit i vyšší rozlišení. Na obrázcích je znázorněno měření bodové rozteče u invarových obrazovek a u obrazovek typu trinitron nebo štěrbinových obrazovek (např. CromaClear). Pro invarové obrazovky je špičkovou hodnotou 0,24 mm, pro trinitronové pak 0,22 mm.

Rozlišení a frekvence

Velmi důležitou vlastností monitoru je rozlišení, které je schopen zobrazit a zejména obnovovací frekvence, s jakou se obraz v daném rozlišení na monitoru obnovuje. Ta hraje podstatnou roli zejména u CRT monitorů, u kterých se může uživateli zdát, že při nižším nastavení obnovovací frekvence obraz "bliká". LCD displeje díky větší setrvačnosti zobrazených pixelů tuto vlastnost částečně eliminují. Za minimální použitelnou obnovovací frekvenci se považuje 75 Hz, za ergonomickou pak 85 Hz.

Rozlišení monitoru pak souvisí s jeho velikostí, resp. s úhlopříčkou obrazovky. U 15" monitorů je to alespoň 800x600 pixelů, u 17" alespoň 1024x768 a u 19" pak 1280x1024.

Další vybavení

Každý monitor je vybaven také ovládacími prvky, které slouží nejen pro zapínání a vypínání, ale také pro nastavení jasu, kontrastu a dalších vlastností obrazu jako je teplota barev, korekce různých obrazových deformací a možnost demagnetizace obrazu, pokud např. byl monitor delší dobu vystaven působení nějakého vnějšího magnetického pole. Ovládání pak bývá realizováno buď otočným ovládacím prvkem nebo několika tlačítky, které slouží pro pohyb v menu na obrazovce, takzvaném OSD[10].

Kromě toho může být monitor vybaven také vestavěnými reproduktory či mikrofonem, popřípadě USB rozbočovačem.

Klasické CRT monitory pak bývají ke grafickému výstupu počítače připojeny buď pomocí konektoru D-SUB 15, profesionální modely pak pomocí konektorů BNC pro každou barvu zvlášť. LCD displeje mohou být připojeny bud analogově pomocí konektoru D-SUB 15 či digitálně přes DVI výstup. Digitální připojení LCD panelů také odstraňuje některé neduhy analogových LCD panelů, jako například "mapy" na šedých plochách.

Samozřejmostí je také splnění norem jako MPR II (limity pro vyzařování magnetického pole) a TCO 95 či TCO 99 (snížené vyzařování a úsporný režim při nižších energetických nárocích).

Přehled některých monitorů na našem trhu

Pro sestavení tohoto přehledu jsem vybral několik modelů monitorů od tří firem, jejichž produkty jsou na našem trhu běžně dostupné. Jako zástupce nižší cenové kategorie jsem vybral firmu AOC, jako zástupce střední třídy firmu ADI a vyšší třídu v mém přehledu zastupují výrobky firmy Sony. Uvedené ceny jsou z ceníku firmy TS Bohemia platné pro týden od 19. do 23. listopadu 2001. Ceny nezahrnují DPH.

Pojmy

[1] Cathode Ray Tube
[2] Liquid Crystal Display
[3] Red - Green - Blue
[4] DeskTop Publishing
[5] Computer Aided Design
[6] Liquid Crystal Display
[7] Twisted Nematic Field Effect
[8] Indium Tin Oxide
[9] Thin Film Tranzistor
[10] On Screen Display

WWW adresy na nejznámější výrobce monitorů

ADI
AOC
Sony

Autor

Autor: Daniel Rott
Použitá literatura: Internet, materiály z výstavy Invex 2001 Brno
Prezentační úpravy a export do HTML: Zbyněk Křivka
Tento referát je součástí domovských stránek Zbyňka Křivky - http://www.volny.cz/krivka.