Pozor! Tyto stránky jsou v současnosti přesouvány na adresu
jaknaprojekty.davidm.cz
(Zavři tento panel kliknutím.)

Jak na projekty v jazyce C

[  Přehled jazyka C  |  Získávání nápovědy  |  Ruční překlad  |  Překlad pomocí make  |  Vzorové projekty  ]

Motto

Psaní programů je jako vytváření soch. Dvě třetiny práce jsou čisté řemeslo. I Michelangelo, než se stal slavným sochařem, se musel nejdříve stát dobrým kameníkem. Pokud chcete zvládnout programátorské řemeslo v jazyce C, snad vám tyto stránky pomohou.

Úvod

Na těchto stránkách se chci věnovat ovládání nástrojů a využívání knihoven jazyka C. Najdete zde informace, s jejichž pomocí budete schopni bez velkého tápání vytvořit v tomto jazyce své první projekty. Naleznete zde návody jak pracovat s překladačem a jinými programátorskými nástroji, nehledejte zde však učebnici jazyka C. Pokud hledáte učebnici jazyka, pořiďte si raději vhodnou knížku. Na trhu je jich dostatek.

Nekladu si za cíl vysvětlit zde vše a do hloubky. Pro začínající programátory je naopak výhodnější, když se některé zbytečné informace odsunou do pozadí. Zkušenější programátor by si měl být schopen najít podrobnější informace sám. Tato publikace může sloužit jako výchozí bod.

Nástroje, které zde popisuji, jsou velmi jednoduché a pocházejí primárně z prostředí Unix/Linux. Lze je ovšem najít i na ostatních operačních systémech (v menších či větších obměnách), protože principy, které je tvoří, jsou považovány téměř za standard. Začátečníkům v jazyce C prostředí Linuxu důrazně doporučuji alespoň pro první experimenty - z programátorského hlediska jde o mnohem čistší, bezpečnější a průhlednější prostředí než v jiných systémech. Navíc všechny programátorské nástroje bývají standardní součástí prakticky všech distribucí, takže není potřeba je pracně shánět na internetu. (Pokud Linux nemusíte, nenechte se tímto odstavcem otrávit, při troše dobré vůle se dá v jazyce C programovat i ve Windows. ;-) ) Neučte se programovat ve vizuálních programovacích prostředích, pokud nechcete získat špatné programátorské návyky! Příliš složitá vývojová prostředí obvykle vedou začátečníky k tomu, že přestanou přemýšlet nad podstatou problému a plýtvají energií na zbytečnostech (taky jsem si tímto obdobím prošel).

Přehled jazyka C

Zde najdete stručný přehled základních konstrukcí a knihovních funkcí jazyka C podle normy ISO C99. Dokumenty jsou ve formátu pdf a jsou určeny k oboustrannému tisku na stránky formátu A4. Tento dokument nenahrazuje učebnici!

Získávání nápovědy

Dokumentace k překladači a systémovým knihovnám jazyka C je velmi rozsáhlá. Je v ní popsáno vše co potřebujete vědět o jazyce C, o překladači a o programátorských nástrojích. Kvůli své rozsáhlosti je schopnost efektivní orientace v dokumentaci stejně důležitá jako znalost jazyka. Získávání informací z dokumentace se navíc docela liší v závislosti na používaném operačním systému, proto věnujte pozornost i této kapitole.

Ruční překlad pomocí GCC

Bez správného nastavení překladače se programuje velmi těžce. Na této stránce najdete popis parametrů překladače GCC, které jsou důležité zejména pro začátečníky. Překladač GCC je velmi mocný, ale špatným nastavením překladu se může stát, že bude některé chyby ve vašem programu ignorovat. Pokud s programováním začínáte, měli byste nastavení překladače věnovat pozornost.

Překlad pomocí programu make

Program make je velice mocný nástroj, který značně ulehčuje překlad projektů. Je dobré si na něj zvyknout hned od počátku. Je chytřejší než běžné skripty nebo dávkové soubory. Projekt spravovaný pomocí make je snáze přenositelný a pružnější než projekt, který vytvoříte v lecjakém vývojovém prostředí.

Ukázky programů a vzorové projekty

S programováním se nejlépe začíná studiem už hotových programů. Pokud nemáte žádnou zkušenost se syntaxí jazyka C a podobných (C++, Java, C#, PHP, atd.), mohou pro vás být užitečné programy demonstrující základní konstrukce jazyka C.

Po získání základních dovedností se určitě pustíte do něčeho více smysluplného. Pro inspiraci nabízím ke studiu dva vzorové projekty. První projekt je poměrně jednoduchý program pro výpočet rozdílu dvou kalendářních dat. Druhým, o něco větším ukázkovým projektem je program pro jednoduché testování znalostí formou testových otázek.

Pokud jste doposud nikdy nic nenaprogramovali, nenechte se těmito ukázkami vyděsit. Tyto prográmky jsou svým rozsahem poměrně malé, ale snažil jsem se je pojmout jako seriózní projekty. Zkoumejte je zároveň s vhodnou učebnicí jazyka C. Pročítáním následujících kapitol zjistíte, jak se používají základní konstrukce jazyka C, jak se pracuje s programem make, k čemu je dobrý ladící program nebo jak by měla vypadat technická zpráva o vyrobeném projektu. Věřím, že vám tyto stránky pomohou k tomu, abyste byli co nejdříve schopni pracovat na vlastních rozsáhlejších projektech.

Offline verze stránek (zip 14 MB, 24. October 2010)

Offline verze těchto stránek obsahuje vše, co verze internetová, ale můžete ji používat, i když zrovna nejste připojení.


Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 24. August 2014. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vědět.