Vývoj ve Windows

[  Návod  |  Vývojová prostředí  |  Jiné nástroje  ]

Jak vytvářet projekty ve Windows

Prostředí operačního systému Windows je optimalizováno pro běžné uživatele. Pro programátora to znamená, že překladač jazyka C a jeho knihovny nejsou integrovány v systému a je potřeba je dodatečně nainstalovat. Profesionální vývojáři většinou používají komerční vývojová prostředí, jejichž součástí je nejenom (většinou komerční) překladač a editor, ale i všechny možné pomocné nástroje, které může profesionál využít. Pro začátečníka to představuje určitý problém, protože taková prostředí nelze efektivně využívat bez určitého kvanta znalostí, které začátečníkům chybí. Pokud se chcete naučit programovat (a ne klikat ve vývojovém prostředí), ze začátku se těmto komplexním vývojovým prostředím vyhýbejte. Tyto nástroje umí hodně, ale také dokáží odvést od podstatných věcí a způsobit začátečníkům potíže. Když se chcete naučit létat v letadle, také vás nejdříve neposadí do proudové stíhačky - je pravděpodobné, že byste se ani nedostali do vzduchu (nebo jiným než zamýšleným způsobem).

Kromě profesionálních prostředí naštěstí existují jednodušší alternativy. I ve Windows lze používat překladač GCC, jehož port do prostředí Windows se jmenuje MinGW. Dále existuje projekt Cygwin, jehož cílem je portovat všechny standardní GNU programy do systému Windows. Pokud použijete některý z těchto projektů, budete moci používat Linuxové nástroje popisované výše.

V prostředí Windows existují i jednoduchá vývojová prostředí, která integrují překladač GCC, editor a zpravidla jednoduchý debugger do jediného prostředí. To může být pro začínající programátory výhodné, protože ve Windows je to nejrychlejší cesta, jak začít programovat. Některá z těchto prostředí jsou popsána dále na této stránce.

Vývojová prostředí

Jiné nástroje

Následující nástroje jsou podle mého názoru v počátcích nejužitečnější:


Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 24. October 2010. Pokud znáte nějaký volně šiřitelný software, o kterém si myslíte, že sem patří nebo pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vědět.

Od 15. července 2004 sem bylo kliknuto už Počítadlo krát.