Pozor! Tyto stránky jsou v soucasnosti presouvány na adresu
jaknaprojekty.davidm.cz
(Zavri tento panel kliknutím.)

Jak na projekty v jazyce C

[  Prehled jazyka C  |  Získávání nápovedy  |  Rucní preklad  |  Preklad pomocí make  |  Vzorové projekty  ]

Motto

Psaní programu je jako vytvárení soch. Dve tretiny práce jsou cisté remeslo. I Michelangelo, nez se stal slavným socharem, se musel nejdríve stát dobrým kameníkem. Pokud chcete zvládnout programátorské remeslo v jazyce C, snad vám tyto stránky pomohou.

Úvod

Na techto stránkách se chci venovat ovládání nástroju a vyuzívání knihoven jazyka C. Najdete zde informace, s jejichz pomocí budete schopni bez velkého tápání vytvorit v tomto jazyce své první projekty. Naleznete zde návody jak pracovat s prekladacem a jinými programátorskými nástroji, nehledejte zde vsak ucebnici jazyka C. Pokud hledáte ucebnici jazyka, poridte si radeji vhodnou knízku. Na trhu je jich dostatek.

Nekladu si za cíl vysvetlit zde vse a do hloubky. Pro zacínající programátory je naopak výhodnejsí, kdyz se nekteré zbytecné informace odsunou do pozadí. Zkusenejsí programátor by si mel být schopen najít podrobnejsí informace sám. Tato publikace muze slouzit jako výchozí bod.

Nástroje, které zde popisuji, jsou velmi jednoduché a pocházejí primárne z prostredí Unix/Linux. Lze je ovsem najít i na ostatních operacních systémech (v mensích ci vetsích obmenách), protoze principy, které je tvorí, jsou povazovány témer za standard. Zacátecníkum v jazyce C prostredí Linuxu durazne doporucuji alespon pro první experimenty - z programátorského hlediska jde o mnohem cistsí, bezpecnejsí a pruhlednejsí prostredí nez v jiných systémech. Navíc vsechny programátorské nástroje bývají standardní soucástí prakticky vsech distribucí, takze není potreba je pracne shánet na internetu. (Pokud Linux nemusíte, nenechte se tímto odstavcem otrávit, pri trose dobré vule se dá v jazyce C programovat i ve Windows. ;-) ) Neucte se programovat ve vizuálních programovacích prostredích, pokud nechcete získat spatné programátorské návyky! Prílis slozitá vývojová prostredí obvykle vedou zacátecníky k tomu, ze prestanou premýslet nad podstatou problému a plýtvají energií na zbytecnostech (taky jsem si tímto obdobím prosel).

Prehled jazyka C

Zde najdete strucný prehled základních konstrukcí a knihovních funkcí jazyka C podle normy ISO C99. Dokumenty jsou ve formátu pdf a jsou urceny k oboustrannému tisku na stránky formátu A4. Tento dokument nenahrazuje ucebnici!

Získávání nápovedy

Dokumentace k prekladaci a systémovým knihovnám jazyka C je velmi rozsáhlá. Je v ní popsáno vse co potrebujete vedet o jazyce C, o prekladaci a o programátorských nástrojích. Kvuli své rozsáhlosti je schopnost efektivní orientace v dokumentaci stejne dulezitá jako znalost jazyka. Získávání informací z dokumentace se navíc docela lisí v závislosti na pouzívaném operacním systému, proto venujte pozornost i této kapitole.

Rucní preklad pomocí GCC

Bez správného nastavení prekladace se programuje velmi tezce. Na této stránce najdete popis parametru prekladace GCC, které jsou dulezité zejména pro zacátecníky. Prekladac GCC je velmi mocný, ale spatným nastavením prekladu se muze stát, ze bude nekteré chyby ve vasem programu ignorovat. Pokud s programováním zacínáte, meli byste nastavení prekladace venovat pozornost.

Preklad pomocí programu make

Program make je velice mocný nástroj, který znacne ulehcuje preklad projektu. Je dobré si na nej zvyknout hned od pocátku. Je chytrejsí nez bezné skripty nebo dávkové soubory. Projekt spravovaný pomocí make je snáze prenositelný a pruznejsí nez projekt, který vytvoríte v lecjakém vývojovém prostredí.

Ukázky programu a vzorové projekty

S programováním se nejlépe zacíná studiem uz hotových programu. Pokud nemáte zádnou zkusenost se syntaxí jazyka C a podobných (C++, Java, C#, PHP, atd.), mohou pro vás být uzitecné programy demonstrující základní konstrukce jazyka C.

Po získání základních dovedností se urcite pustíte do neceho více smysluplného. Pro inspiraci nabízím ke studiu dva vzorové projekty. První projekt je pomerne jednoduchý program pro výpocet rozdílu dvou kalendárních dat. Druhým, o neco vetsím ukázkovým projektem je program pro jednoduché testování znalostí formou testových otázek.

Pokud jste doposud nikdy nic nenaprogramovali, nenechte se temito ukázkami vydesit. Tyto prográmky jsou svým rozsahem pomerne malé, ale snazil jsem se je pojmout jako seriózní projekty. Zkoumejte je zároven s vhodnou ucebnicí jazyka C. Procítáním následujících kapitol zjistíte, jak se pouzívají základní konstrukce jazyka C, jak se pracuje s programem make, k cemu je dobrý ladící program nebo jak by mela vypadat technická zpráva o vyrobeném projektu. Verím, ze vám tyto stránky pomohou k tomu, abyste byli co nejdríve schopni pracovat na vlastních rozsáhlejsích projektech.

Offline verze stránek (zip 14 MB, 24. October 2010)

Offline verze techto stránek obsahuje vse, co verze internetová, ale muzete ji pouzívat, i kdyz zrovna nejste pripojení.


Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 24. August 2014. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vedet.