Editory, nástroje

[  LaTeX  |  BibTeX  |  Pomocné nástroje  ]

LaTeX

Kile

Editor kile funguje v Linuxu pod KDE. V soucasné dobe jde o nejpropracovanejsí LaTeXový editor s grafickým rozhraním. Je velmi konfigurovatelný, umí zvýraznovat syntaxi, spoustet prekladace LaTeXu nebo jakékoli jiné programy nebo skupiny programu. Výhodou je, ze má integrovánu velmi prehledne zpracovanou dokumentaci k príkazum LaTeXu. Samozrejmostí je kontrola pravopisu (musíte mít nainstalován ispell nebo aspell) nebo automatické doplnování klícových slov.

Ukázka mozností editoru Kate
Editor Kate. Moznosti konfigurace.
Editor umí pracovat s projekty Je velice konfigurovatelný.
Doplnování klícových slov. Nápoveda k LaTeXu.
Umí doplnovat klícová slova a má nabídky s matematickými symboly. Prehledná nápoveda k LaTeXu príjde vhod.

Poznámka: Pri pouzívání CsLaTeXu je potreba zajistit, aby se pri prekladu místo latexu volal cslatex, místo texu csplain, místo pdflatexu a pdftexu programy pdfcslatex a pdfcsplain a místo programu index program csindex.

Vim, Emacs

Pokud z nejakého duvodu nechcete v Linuxu pouzívat Kile, muzete zkusit Vim nebo Emacs. Pro oba editory existuje mnozství módu a maker, které usnadní psaní LaTeXových dokumentu. S výhodou je vyuzijete i v prípade, ze z nejakého duvodu musíte pracovat v textovém rezimu.

WinEdt, WinTeX, Ultra Edit

Pro prostredí Windows existuje mnozství editoru. Nekteré jsou komercní, nekteré jsou shareware a nekteré jsou volne k dispozici. Ty lepsí vsak bývají placené. Kdysi jsem pouzíval WinEdt a Ultra Edit a byl jsem docela spokojený. Nyní urcite budou fungovat lépe. V soucasné dobe vsak tento systém aktivne nepouzívám, takze nemuzu prílis referovat o novinkách.


BibTeX

JabRef

Program pro správu BibTeXových databází. Jde o okenní program napsaný v Jave, takze jej lze bez problému spoustet v libovolném operacním systému. Velmi uzitecný pokud máte mnozství odkazu, na které chcete ve svých dokumentech odkazovat.


Pomocné nástroje

dvips, dvipdf

Programy, které slouzí pro prevod souboru s koncovkou .dvi do postscriptu nebo do pdf. Pozor! Pokud chcete vytvorit PDF a v dokumentu pouzíváte hypertextové odkazy, tímto zpusobem nebudou tyto odkazy ve výsledném PDF fungovat. Pokud chcete mít PDF s fungujícími odkazy, pouzijte pdflatex.

ps2pdf

Umí prevést postscriptový soubor na PDF. Neumí vytvorit hypertextové odkazy, protoze tato informace není v postsciptu obsazena. Program je soucástí programového balíku ghostscript, ne LaTeXu.

psnup

Umí zmensit pocet stránek postscriptového souboru tím, ze na jednu fyzickou stránku umístí nekolik zmensených stránek. Program je soucástí programového balíku psutils.

psbook

Umí zpreházet poradí stránek tak, aby pri oboustranném tisku z tiskárny vypadnul balík listu tvorící knizní vazbu. Program je soucástí programového balíku psutils.

psselect

Vybere z postscriptového souboru zadané stránky a ulozí je do nového souboru. Program je soucástí programového balíku psutils.

lp, lpr

Posle soubor na tiskárnu. Pokud máte k dispozici postscriptovou tiskárnu, muzete na ni poslat prímo postscriptový soubor. Zpusob posílání dokumentu na tiskárnu není v prostredí Linux/unix standardizován. Na vetsine Linuxových distribucí by mel fungovat príkaz lpr, na systémech zalozených na System V príkaz lp. Dá se ovsem tisknout i pomocí grafických programu. Tisk na sítové tiskárne takto:

$> lp -d jmeno_sitove_tiskarny dokument.ps
nebo takto:
$> lpr -P jmeno_sitove_tiskarny dokument.ps

Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 14. June 2006. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vedet.