Editory, nástroje

[  LaTeX  |  BibTeX  |  Pomocné nástroje  ]

LaTeX

Kile

Editor kile funguje v Linuxu pod KDE. V současné době jde o nejpropracovanější LaTeXový editor s grafickým rozhraním. Je velmi konfigurovatelný, umí zvýrazňovat syntaxi, spouštět překladače LaTeXu nebo jakékoli jiné programy nebo skupiny programů. Výhodou je, že má integrovánu velmi přehledně zpracovanou dokumentaci k příkazům LaTeXu. Samozřejmostí je kontrola pravopisu (musíte mít nainstalován ispell nebo aspell) nebo automatické doplňování klíčových slov.

Ukázka možností editoru Kate
Editor Kate. Možnosti konfigurace.
Editor umí pracovat s projekty Je velice konfigurovatelný.
Doplňování klíčových slov. Nápověda k LaTeXu.
Umí doplňovat klíčová slova a má nabídky s matematickými symboly. Přehledná nápověda k LaTeXu příjde vhod.

Poznámka: Při používání CsLaTeXu je potřeba zajistit, aby se při překladu místo latexu volal cslatex, místo texu csplain, místo pdflatexu a pdftexu programy pdfcslatex a pdfcsplain a místo programu index program csindex.

Vim, Emacs

Pokud z nějakého důvodu nechcete v Linuxu používat Kile, můžete zkusit Vim nebo Emacs. Pro oba editory existuje množství módů a maker, které usnadní psaní LaTeXových dokumentů. S výhodou je využijete i v případě, že z nějakého důvodu musíte pracovat v textovém režimu.

WinEdt, WinTeX, Ultra Edit

Pro prostředí Windows existuje množství editorů. Některé jsou komerční, některé jsou shareware a některé jsou volně k dispozici. Ty lepší však bývají placené. Kdysi jsem používal WinEdt a Ultra Edit a byl jsem docela spokojený. Nyní určitě budou fungovat lépe. V současné době však tento systém aktivně nepoužívám, takže nemůžu příliš referovat o novinkách.


BibTeX

JabRef

Program pro správu BibTeXových databází. Jde o okenní program napsaný v Javě, takže jej lze bez problémů spouštět v libovolném operačním systému. Velmi užitečný pokud máte množství odkazů, na které chcete ve svých dokumentech odkazovat.


Pomocné nástroje

dvips, dvipdf

Programy, které slouží pro převod souboru s koncovkou .dvi do postscriptu nebo do pdf. Pozor! Pokud chcete vytvořit PDF a v dokumentu používáte hypertextové odkazy, tímto způsobem nebudou tyto odkazy ve výsledném PDF fungovat. Pokud chcete mít PDF s fungujícími odkazy, použijte pdflatex.

ps2pdf

Umí převést postscriptový soubor na PDF. Neumí vytvořit hypertextové odkazy, protože tato informace není v postsciptu obsažena. Program je součástí programového balíku ghostscript, ne LaTeXu.

psnup

Umí zmenšit počet stránek postscriptového souboru tím, že na jednu fyzickou stránku umístí několik zmenšených stránek. Program je součástí programového balíku psutils.

psbook

Umí zpřeházet pořadí stránek tak, aby při oboustranném tisku z tiskárny vypadnul balík listů tvořící knižní vazbu. Program je součástí programového balíku psutils.

psselect

Vybere z postscriptového souboru zadané stránky a uloží je do nového souboru. Program je součástí programového balíku psutils.

lp, lpr

Pošle soubor na tiskárnu. Pokud máte k dispozici postscriptovou tiskárnu, můžete na ni poslat přímo postscriptový soubor. Způsob posílání dokumentů na tiskárnu není v prostředí Linux/unix standardizován. Na většině Linuxových distribucí by měl fungovat příkaz lpr, na systémech založených na System V příkaz lp. Dá se ovšem tisknout i pomocí grafických programů. Tisk na síťové tiskárně takto:

$> lp -d jmeno_sitove_tiskarny dokument.ps
nebo takto:
$> lpr -P jmeno_sitove_tiskarny dokument.ps

Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 14. June 2006. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vědět.