LaTEXové speciality

[  Cíle techto stránek  |  Co je to LaTeX?  |  Proc se to píse a vyslovuje tak divne?  |  Proc jej pouzívat?  ]

POZOR! Obsah techto stránek se v soucasné dobe budou postupne presouvat na nové umístení, kde budou fungovat jako Wiki LaTeXové speciality.

Co to jsou LaTeXové speciality?

Tyto stránky se nesnazí být plnohodnotnou ucebnicí LaTeXu. Pokud chcete ucebnici, poridte si skvelou knízku od Jirího Rybicky LaTeX pro zacátecníky. Je velmi povedená. Na techto stránkách chci shromázdit predevsím údaje, které v ucebnicích nejsou, ale je uzitecné je cas od casu pouzít. Nenajdete zde základní postupy, presto si myslím, ze tyto stránky budou uzitecné jak pro mírne pokrocilé uzivatele, tak pro zacátecníky.

Najdete zde údaje o balících, které jsem nekdy pouzil a zdály se mi zajímavé. Dále zde najdete postupy, které jsem v ucebnicích nenasel, napríklad jak nastavit okraje stránek, kdyz chci vytvorit knihu se stránkami potistenými z obou stran, nebo jak vytvorit knizní vazbu. Proste, tyto stránky mají slouzit jako moje externí pamet o LaTeXu, kterou tímto nabízím ke sdílení. Snad vám to bude k uzitku.

Co je to LaTeX?

LaTeX (cti latech) je systém maker vystavený nad TeXem (cti tech). Pokud máte dojem, ze predchozí veta má nulovou informacní hodnotu, nabízím dalsí definici: TeX a LaTeX jsou systémy urcené pro profesionální a poloprofesionální sázení dokumentu. Nejprve vzniknul TeX, coz je znackovací jazyk vyvinutý Donaldem Knuthem v 70. letech (20. století). Znackovací proto, ze se do obycejného textového souboru s textem vkládají speciální znacky, které urcují zpusob sázení jednotlivých slov, vet, odstavcu a ostatních elementu. Tento textový soubor je poté potreba zkompilovat prekladacem jazyka TeX, címz vznikne binární soubor. Tento soubor obsahuje popis dokumentu, který je nezávislý na zobrazovacím zarízení (*.dvi - device independent), proto by melo být zaruceno, ze kdyz jej zobrazíte na obrazovce, bude vypadat presne jako to, co vyleze z tiskárny. Tento formát vsak dnesní tiskárny interpretovat neumí, proto vznikly programy, které z nej snadno vygenerují Postscript nebo PDF.

Jazyk TeX je velice mocný, ale casem se ukázalo, ze pro bezné pouzití je zbytecne slozitý. Proto v 80. letech prisel Leslie Lamport s myslenkou, ze by bylo dobré TeX zjednodusit a priblízit i lidem, kterí nejsou odborníky pres typografii. Upravil tedy puvodní TeX a vytvoril mnozinu maker, které zapouzdrují casto pouzívané TeXové konstrukce a dále mnozinu sablon, které umoznují pouzívat typograficky jednotné styly napríklad pro sazbu clánku, knízek nebo jiných dokumentu. Svuj produkt nazval LaTeX.

Proc se to píse a vyslovuje tak divne?

Duvod, proc se na internetu setkáváme se zápisem "LaTeX" místo "latex" je jednak v tom, ze latex je gumová hmota, ale také proto, ze skutecný LaTeX sází svuj název takto (kdyz pouzijeme makro \LaTeX{}):

LaTeX

Je to taková reklama na sebe sama, protoze to prezentuje jeho schopnosti. Schválne zkuste neco takového vytvorit ve Wordu nebo v OO Writeru.

Co se týce výslovnosti, vyslovujeme [tech] a [latech]. Je chybou vyslovovat to jako [tek], [teks], [lateks], nebo [leitech]. Písmeno X ve slove TeX je totiz recké chí a vlastní název má vyjadrovat skutecnost, ze jazyk vznikl kvuli sázení technických textu. LaTeX se vyslovuje jako [latech] proto, ze jde o "Lamportuv TeX" a ono "La" se tedy vyslovuje stejne jako ve jméne Lamport. Nekdy sice uslysíte anglické mluvcí vyslovovat [leitech], ci [leitek], ale oficiálne to není správná výslovnost.

Proc jej pouzívat?

TeX i LaTeX jsou neinteraktivní systémy, to znamená, ze dokumenty jsou zpracovávány dávkovým zpusobem. Je to dáno zejména dobou vzniku, ale casem se ukázalo, ze tento zpusob je v mnoha smerech výhodnejsí, nez WYSIWYG programy se slozitým grafickým rozhraním. Slysel jsem sice názor, ze lidé chtejí dokumenty psát, místo aby je programovali, ale mne na tom nepripadá nic spatného. Jde zde o stret dvou odlisných filosofií. Osobne zastávám názor, ze WYSIWYG editory jsou vhodné pro neprílis rozsáhlé, jednoduché texty, u nichz zálezí na rychlosti tvorby více nez na kvalite provedení. Slozitejsí dokumenty s mnozstvím matematických vzorcu, automaticky císlovanými obrázky, definicemi a s odkazy na ne, prípadne knihy je výhodnejsí sázet v LaTeXu nebo v TeXu.

LaTeX je zpetne kompatibilní s TeXem, proto je mozné v LaTeXovém dokumentu pouzívat i TeXové konstrukce. Obrovská síla LaTeXu se projevuje zejména pri psaní matematických vzorcu a pri vytvárení matematických dokumentu obecne. Psaní vzorcu v programech s grafickým rozhraním (Word, OO Writer, atd.) je velmi zdlouhavé kvuli nutnosti pouzívat mys pro výber z rozsáhlých menu. V LaTeXovém dokumentu jsou naproti tomu formátovací znacky prímo soucástí textu a ac se to na první pohled nezdá, je mnohem pohodlnejsí pamatovat si nekolik textových znacek, nez pozice elementu v grafickém menu.

TeX i LaTeX vynikají obrovskou presností. Kdyz v dokumentu specifikujeme, ze mezi dvema slovy má být mezera 1 centimetr, muzeme si být jisti, ze po vytistení bude na papíre mezera presne takto siroká.

Dalsí obrovskou výhodou (která casto predcí i moznost sázet matematické vzorce) je moznost vytvárení vlastních maker. Výroba bezných maker není vubec slozitá a v prípade potreby máme k dispozici velmi silný vyjadrovací prostredek. Makra velmi setrí cas napríklad ve chvíli, kdy je potreba zmenit vzhled celého dokumentu.

V soucasné dobe existuje nepreberné mnozství balíku s rozsirujícími makry, díky kterým lze v profesionální kvalite vysázet knihu nebo treba vytvorit multimediální prezentaci v PDF. Ostatne nezanedbatelné mnozství knih, které lze dnes koupit, je vysázeno v TeXu nebo v LaTeXu. Dalsím nezanedbatelným duvodem, proc LaTeX pouzívat je to, ze je volne k dispozici pro vsechny bezné operacní systémy (u Linuxových distribucí bývá standardní soucástí instalacních médií).


Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 25. February 2010. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vedet.