Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
projects:how_to_thesis [2013/06/20 17:08] – [Nejčastější pravopisné a stylistické chyby] krivkaprojects:how_to_thesis [2024/01/31 15:35] (current) – [Stylistika] krivka
Line 38: Line 38:
   * za každým názvem kapitoly by měl být nějaký odstavec textu než přejdete k dalším nadpisům nebo podnadpisům; analogicky i obrázky by měly být od předchozího nadpisu odděleny nějakým textem (například uvozujícím obsah obrázku a zasazujícím obrázek do kontextu)   * za každým názvem kapitoly by měl být nějaký odstavec textu než přejdete k dalším nadpisům nebo podnadpisům; analogicky i obrázky by měly být od předchozího nadpisu odděleny nějakým textem (například uvozujícím obsah obrázku a zasazujícím obrázek do kontextu)
  
-  * **Zkratky**: Pokud chcete použít nějakou zkratku, která není naprosto všeobecně známá (to, že byla zavedena ve výuce na FIT neznamená všeobecnou známost), tak ji určitě zadefinujte (lze tak v opodstatněných situacích zadefinovat i vlastní zkratky). Ve zbytku textu pak tuto zkratku používejte. Zavedení zkratky bez jejího dalšího používání je stejně špatné jako reference na literaturu, která není nikde v textu citována.+  * **Zkratky**: Pokud chcete použít nějakou zkratku, která není naprosto všeobecně známá (to, že byla zavedena ve výuce na FIT neznamená všeobecnou známost), tak ji určitě zadefinujte (lze tak v opodstatněných situacích zadefinovat i vlastní zkratky). Ve zbytku textu pak tuto zkratku používejte. Zavedení zkratky bez jejího dalšího používání je stejně špatné jako reference na literaturu, která není nikde v textu citována. Při více jak 8 zkratkách má smysl mít sekci "Seznam použitých zkratek a symbolů".  
 + 
 +  * V závěru by neměly být odkazy na ostatní části práce, aby fungoval jako samostatné shrnutí a zhodnocení práce (informace z ostatního textu se mohou tudíž zopakovat).
  
 ==== Stylistika ==== ==== Stylistika ====
  
-  * nepoužívejte tzv. Ich-formu (Já jsem naprogramoval.), ale raději pasivum (Je naprogramováno.) nebo alespoň množné číslo (Rozhodli jsme se. - tj. já a čtenář nebo já a vedoucí). Jelikož jste napsán jako autor celého textu a pokud některá jeho část či činnost nebyla vaše vlastní, tak to muselo být explicitně zmíněno, tak čtenář automaticky předpokládá, že aktérem jste byl Vy.+  * nepoužívejte tzv. Ich-formu (Já jsem naprogramoval.), ale raději pasivum (Je naprogramováno.) nebo alespoň množné číslo (Rozhodli jsme se. - tj. já a čtenář nebo já a vedoucí). Jelikož jste napsán jako autor celého textu a pokud některá jeho část či činnost nebyla vaše vlastní, tak to muselo být explicitně zmíněno, tak čtenář automaticky předpokládá, že aktérem jste byl Vy. Použití mluvnické osoby v BP/DP se podrobněji věnuje [[http://www.herout.net/blog/2016/05/drobnosti-ktere-notoricky-kazi-cteni/|doc. Herout na svém blogu]].
  
   * Výklad musí být přesný a jasný (jednoznačný). Používá odbornou terminilogii. Musí být přiměřený znalostem předpokládaných čtenářů (nepodceňovat ani nepřeceňovat). V případě kvalifikační práce, jako je bakalářská či diplomová práce, bude určitě číst Vaši práci vedoucí a oponent. Není třeba předpokládat, že by práci četl někdo s nižším vzděláním než jaké máte Vy.   * Výklad musí být přesný a jasný (jednoznačný). Používá odbornou terminilogii. Musí být přiměřený znalostem předpokládaných čtenářů (nepodceňovat ani nepřeceňovat). V případě kvalifikační práce, jako je bakalářská či diplomová práce, bude určitě číst Vaši práci vedoucí a oponent. Není třeba předpokládat, že by práci četl někdo s nižším vzděláním než jaké máte Vy.
 +
 +  * V případě používání anglických termínů se pokuste najít jejich český ekvivalent a anglický termín uveďte do závorky (kvůli vazbě na většinou anglickou literaturu). Pokud máte v textu anglické identifikátory, tak je neskloňujte (stejně jako vlastní anglická jména nástrojů, např. "bez nástroje diff" místo nepěkného "bez diffu").
  
   * Když formulujete věty textu, tak se zamýšlejte nad použitím konstrukcí, které větu pouze protahují (a někdy i znepřehledňují) a nenesou žádnou informaci (nic neupřesňují nebo nedokreslují), ani nezlepšují čitelnost věty/souvětí.   * Když formulujete věty textu, tak se zamýšlejte nad použitím konstrukcí, které větu pouze protahují (a někdy i znepřehledňují) a nenesou žádnou informaci (nic neupřesňují nebo nedokreslují), ani nezlepšují čitelnost věty/souvětí.
Line 51: Line 55:
     * úvod – seznámení s tématem, uvedení do problému, případně aktuální stav řešení Vám zadaného problému     * úvod – seznámení s tématem, uvedení do problému, případně aktuální stav řešení Vám zadaného problému
     * vlastní stať – cíle, metody, vlastní výklad (většinou analýza, specifikace, návrh, implementace, testování)     * vlastní stať – cíle, metody, vlastní výklad (většinou analýza, specifikace, návrh, implementace, testování)
 +      * Typická struktura technické BP/DP, kde je hlavním výstupem implementovaná aplikace je: (1) specifikace požadavků, (2) analýza problému/náročnějších požadavků (součástí je i studium technologií, jejichž použití se předpokládá/zvažuje), (3) návrh systému (včetně výběru technologií pro implementaci), (4) popis implementace, (5) popis testování (jednotkové/regresní/integrační/uživatelské) a experimentů (např. ověření rychlosti/škálovatelnosti/...).
     * závěr – shrnutí, vyhodnocení, odkazy na studijní materiály, dostupné zdroje     * závěr – shrnutí, vyhodnocení, odkazy na studijní materiály, dostupné zdroje
  
 +  * Pokud píšete text v angličtině, zvažte nástroje, které vám pomohou s lepším strukturováním vět (např. [[https://www.writefull.com/|Writefull]] (omezená verze zdarma, resp. Premium na jeden měsíc zdarma), Grammarly (asi placené))
 +==== Reference, Citace, Literatura, Zdroje ====
 +
 +  * Technický text typicky obsahuje za kapitolou Závěr nečíslovanou kapitolu Literatura nebo Reference, kde jsou uvedeny všechny použité zdroje.
 +  * Každý zdroj/reference musí být citována někde v textu (tj. použita). Není správné uvádět reference/zdroje/prameny, které nejsou v textu nijak odkazovány, i kdyby byly tisíckrát relevantní či zajímavé.
 +  * Při výběru pramenů preferujte monografie (recenzované knihy), články v odborných časopisech a příspěvky na odborných konferencích. Reference ve stylu "aby tam něco bylo", kterou je možno najít jako první odkaz Googlu na vyhledání daného tématu, jsou nevhodné (typicky většina citací z Wikipedie).
 +  * Převzatý obrázek/tabulka musí být též citován. Jinými slovy, vše, co není originální výtvor autora musí být citováno, abyste nemohli být obviněni z plagiátorství. Převzatý obrázek je možné citovat dvojím způsobem: (1) Pokud je z daného zdroje/pramene převzat pouze jeden obrázek, tak poznámkou pod čarou (s URL zdroje nebo jeho referencí) s odkazem v popisku obrázku na správné číslo poznámky pod čarou (angl. //footnote//), nebo (2) uvedením zdroje přímo v seznamu pramenů/referencí a uvedení citace v popisku obrázku (zde ale nestačí uvést např. pouze URL zdroje, ale je třeba uvést plnou citaci dle normy).
 ==== Nejčastější typografické chyby ==== ==== Nejčastější typografické chyby ====
   * za "viz" se nepíše tečka, protože se nejedná o zkratku, ale o tvar slovesa viděti   * za "viz" se nepíše tečka, protože se nejedná o zkratku, ale o tvar slovesa viděti
Line 59: Line 71:
   * závorky se píší tak, aby před levou závorkou byla většinou mezera, ale před pravou ne. Analogicky za levou závorkou se nedělá mezera, ale za pravou závorkou ano (pokud nenásleduje znak interpunkce)   * závorky se píší tak, aby před levou závorkou byla většinou mezera, ale před pravou ne. Analogicky za levou závorkou se nedělá mezera, ale za pravou závorkou ano (pokud nenásleduje znak interpunkce)
   * matematické symboly, proměnné se často sází kurzívou (ale pozor, závorky, číslice a řecká písmena se kurzívou nesází, ani pokud jsou v matematickém režimu; LaTeX toto zařizuje automaticky, ve Wordu musíte řez písma nastavovat manuálně)   * matematické symboly, proměnné se často sází kurzívou (ale pozor, závorky, číslice a řecká písmena se kurzívou nesází, ani pokud jsou v matematickém režimu; LaTeX toto zařizuje automaticky, ve Wordu musíte řez písma nastavovat manuálně)
-  * v češtině se na konci řádku nenechávají osamocené jednopísmenné předložky jako k, v, o, z, s, apod+  * v češtině se na konci řádku nenechávají osamocené jednopísmenné předložky jako k, v, z, s, u, o a spojky a, i. Více viz [[http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=770&id=880|pravidla]]
-  * malé číslice (cca do desítky) se většinou ve formálním textu vypisují slovně +  * malé číslice (cca do desítky) se většinou ve formálním textu vypisují slovně, pokud nemají charakter identifikátoru (např. při odkazování na položky číslovaného seznamu) 
-  * pro sofistikovanější přísun informací zkuste [[http://typomil.com/|Typomila]]+  * programové identifikátory se často píší nějak zvýrazněně (kurzívou nebo monospace fontem, např. Courier nebo v LaTeX makrem \texttt{}) 
 +  * pro sofistikovanější přísun informací zkuste [[http://typomil.com/|Typomila]] nebo některé rádce na [[http://www.typotext.cz/radci.html|webu TypoText]]
  
 ==== Nejčastější pravopisné a stylistické chyby ==== ==== Nejčastější pravopisné a stylistické chyby ====
Line 72: Line 85:
 ==== Bakalář (ISP) ==== ==== Bakalář (ISP) ====
   * Rád bych od vás měl dokument s vašimi poznámkami, na základě kterých pak budete text práce psát (předpokládám, že toho bude minimálně asi 10-15 stránek vč. různých diagramů/modelů případně doplněno o již trochu funkční prototyp aplikace, pokud to vyžaduje plnění plánu atd.). Většinou také vyžaduji neformální osobní obhajobu (případně dohromady s ostatními studenty BP, případně i od kolegů).   * Rád bych od vás měl dokument s vašimi poznámkami, na základě kterých pak budete text práce psát (předpokládám, že toho bude minimálně asi 10-15 stránek vč. různých diagramů/modelů případně doplněno o již trochu funkční prototyp aplikace, pokud to vyžaduje plnění plánu atd.). Většinou také vyžaduji neformální osobní obhajobu (případně dohromady s ostatními studenty BP, případně i od kolegů).
-  * Několikrát za semestr přijít konzultovat průběh vaší práce na projektu (cca 1x za měsíc nebo kdykoli, kdy narazíte na problém, který jste se pokoušel neúspěšně vyřešit a je klíčový pro zdárné řešení vašeho zadání!). +  * Každých 14 dní zaslat emailem krátkou zprávu, co bylo provedeno a na čem plánujete pracovat následující 2 týdny. Několikrát za semestr přijít konzultovat osobně průběh vaší práce na projektu (cca 1x za měsíc nebo kdykoli, kdy narazíte na problém, který byste rád prodiskutoval, nebo když dokončíte návrh či část implementace, kterou byste rád demonstroval/diskutoval). 
  
 ==== Diplomant (SEP) ==== ==== Diplomant (SEP) ====
projects/how_to_thesis.1371740880.txt.gz · Last modified: 2013/06/20 17:08 by krivka
 
Except where otherwise noted, content on this wiki is licensed under the following license: CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki