Online streaming přednášek

Projekt Fondu rozvoje CESNET č. 43/2003: Online streaming přednášek v prostředí vysokorychlostní sítě

Přehrávače streamovaného videa

StreamPlayer Plus

StreamPlayer Plus Současně s prvním enkóderem VBrick byla zakoupena univerzitní licence na přehrávač VBrick StreamPlayer Plus pro Windows, který umožňuje přehrávat A/V streamy a záznamy ve formátu MPEG-1, 2 a 4, ukládat streamy na lokální disk, editaci uložených MPEG-1, 2 záznamů a jejich odeslání protokolem FTP do zvoleného uzlu. Přijímaný stream lze zvolit buď přímo multicast IP adresou nebo výběrem z nabídky streamů, která je šířena na konstantní multicast adrese SAP.

Instalační soubory a licenční soubor si můžete stáhnout v části Software pro streaming.

Jak přehrát streamy v StreamPlayer Plus
Po spuštění StreamPlayeru by se měl do 10 sekund zobrazit seznam dostupných streamů zasílaných protokolem SAP. Potom stačí dvakrát kliknout na název streamu a zobrazí se video. Můžete také zadat multicastovou skupinu a port do políček IP Address a Port.


Záznam Jak si vytvořit záznam přednášky v StreamPlayer Plus
Ze seznamu streamů v okně programu si zvolte stream, který chcete zaznamenat a klikněte na Záznam - tlačítko.
Do řádku "Save to:" zadejte, kam má být záznam uložen a jak se bude jmenovat, v položce "Total Duration" určete, jak dlouho má StreamPlayer stream zaznamenávat. Klikněte na tlačítko "Start" pro spuštění záznamu. Záznam lze kdykoliv přerušit stisknutím tlačítka "Stop". Více se dočtete v dokumentaci ke StreamPlayer Plus.

Pozn.:
1 hodina záznamu streamu = přibližně 3,1GB dat při datovém toku 7Mb/s.

Maximální velikosti souborů:
NTFS ... teoreticky: 264 - 1kB, implementováno: 16TB - 64kB
FAT32 ... 4GB - 1B
FAT16 ... 4GB - 1B


VLC - VideoLAN Client

VLC - VideoLAN Client VLC (VideoLAN Client) (www.videolan.org) je softwarové řešení pro přehrávání a streaming videa. VLC existuje pro mnoho různých operačních systémů, je volně šiřitelný a lze jej použít pro přehrávání MPEG-2 streamů místo StreamPlayer Plus.VLC - open stream Jak přehrát stream ve VLC
Podobně jako u StreamPlayeru lze zobrazit seznam vysílaných streamů - přes menu View -> Playlist. V levé části okna pod Local Network zvolte Network streams (SAP). Po chvvíli by se měl zobrazit seznam streamů.

Druhou možností je otevřít stream přímo přes menu Media, vyberte z menu Open Network Stream... Do prázdného řádku zadejte udp://@adresa_streamu:port.

VLC je také možné spouštět z příkazového řádku, a to následujícím způsobem:
vlc udp://@adresa_streamu:port

Další informace lze nalézt v dokumentaci na webu www.videolan.org.Jak si vytvořit záznam přednášky ve VLC
Z menu Media vyberte položku Convert/Save... Na záložce Network zadejte adresu streamu a port stejně jako v předchozí části a klikněte na tlačítko Convert/Save. Nyní zadejte název souboru do nějž má být video uloženo a formát videa a audia výsledného záznamu. Když budete chtít stream také sledovat, klikněte ještě před spuštěním nahrávání do políčka Display the output. Klikněte na tlačítko Start.

Pozn.:
1 hodina záznamu streamu = přibližně 3,1GB dat při datovém toku 7Mb/s.

Maximální velikosti souborů:
NTFS ... teoreticky: 264 - 1kB, implementováno: 16TB - 64kB
FAT32 ... 4GB - 1B
FAT16 ... 4GB - 1B

Your IPv4 address: 3.80.4.76