Linux na učebnách

Frequently AskedQuestions Sun Grid Engine
Web a jine služby na merlinovi Nastavení SSH autentizace


Slovo úvodem

Od zimního semestru 2002 jsou na všech učebnách CVT FIT nainstalovány duálně operační systémy Windows 7 a Linux. Pro Linux je použita distribuce CentOS verze 7 s postupnými přechody na novější verze programů.

Budu vděčný za veškeré dotazy, připomínky a návrhy, které se budou týkat linuxových instalací. Veskerou komunikaci je nejlépe směrovat na e-mail, případně osobně, pokud mne zastihnete.


e-mail: linux@fit.vutbr.cz


Základy práce s Linuxem
 • Spuštění systému

  Po zapnutí/restartování počítače se zobrazí menu pro výběr operačního systému. Zde je možno zvolit Windows 7 nebo Linux CentOS 7 (poslední zvolená volba se zapamatuje pro příště). Po výběru linuxu dojde ke spuštění systému a je možno se přihlásit na váš unixový účet (jako na serveru eva nebo kazi). Stanice se spouští přímo do grafického prostředí. Vypnutí a restart je v menu dole.

  Přepnutí z grafického do textového režimu se provede pomocí CTRL-ALT-Fn kde n je číslo textové konzole (1-5). Konzole 1 je grafické sezení, 2-5 jsou textová.

  V textovém režimu vypadá přihlášení následovně - výzva k přihlášení:

  CentOS release 7 (Core)
  Kernel 4.4.147 on an x86_64
  Login:
  

  Na tuto výzvu zadejte svoje přihlašovací jméno. Objeví se následující výzva:

  Password:
  

  Zadejte svoje Unixové heslo a spustí se interpret příkazů - shell bash. Ten vypadá nějak takhle:

  xkaspa06@merlin ~>
  

  Pokud potřebujete více informací o možnostech shellu, podívejte se do manuálových stránek příkazem man bash.

 • Ukončení práce

  Pokud již nechcete na počítači dále pracovat, pouze se odhlaste (příkazy exit nebo logout) a stanici ponechte v linuxu (nebo ji restartujte pomocí CTRL-(levý)ALT-DEL). Pokud chcete počítač vypnout, použijte příkaz /usr/bin/poweroff. Ten povolí vypnutí pouze lokálně přihlášeným uživatelům.

 • Práce v systému

  Po přihlášení je vám namapován váš domácí adresář z eva nebo kazi. Zde platí veškerá omezení (velikosti, počet souborů, atd.) jako na vlastních serverech. Mimo to je momentálně k dispozici jistá disková kapacita na linuxovém serveru merlin, která je na linuxových počítačích namountována pod adresář /pub . Zde se nachází adresář /pub/tmp s obvyklým účelem (jako /tmp ale sdílen po síti) a dále jednotlivé adresáře pro další zájemce a předměty (/pub/courses/...).Linuxové servery

Pro účely správy, sdílení dat a podobně je zřízen linuxový server merlin.fit.vutbr.cz. Server merlin poskytuje do sítě sdílený disk připojený na /pub a SVN/GIT strom pro správu projektů. O zařazení libovolného projektu do systému SVN/GIT je možno požádat na výse zmíněné adrese, správce SVN/GIT stromu je možno zastihnout na linux@fit....Řešení problémů,připomínky a dotazy

Obecně je možno jakékoliv nejasnosti řesit emailem na linux@fit.vutbr.cz a to obzvláště:

 • oznámení chyb: zaslete především jméno počítače a co nejpodrobnější popis chyby nebo neobvyklého chování
 • připomínky k programům: pokud vám chybí váš oblíbený program, pošlete mi jeho jméno, stručný popis a adresu nějakého jeho zdroje a pokud to bude možné, pokusím se vám vyhovět a zařadit jej na stanice.

Nahoru

Vaše IPv4 adresa: 3.91.157.213