Gigabitové páteřní sítě VUT v Brně

Ing. Petr Lampa, lampa@fee.vutbr.cz
Ústav informatiky a výpočetní techniky,
Fakulta elektrotechniky a informatiky, VUT v Brně, Božetěchova 2, 612 66 Brno

Ing. Vladimír Záhořík, zahorik@cis.vutbr.cz
Centrum výpočetních a informačních služeb,
VUT v Brně, Antonínská 1, 612 00 Brno

1. Páteřní síť VUT

Páteřní síť VUT byla budována v rámci Brněnské akademické počítačové sítě (BAPS), kde se brněnské vysoké školy a ústavy AV ČR dohodly na společných zásadách budování akademických počítačových sítí v oblasti. Je napojena na národní síť pro vědu a výzkum TEN-155 CZ, která zajišťuje její vnitrostátní a zahraniční konektivitu. Fakulty a pracoviště VUT jsou umístěny v různých lokalitách Brna   v současné době se jedná o 15 míst, ve vané většině propojených monovidovými optickými vlákny.

1.1 Propojení areálů na úrovni metropolitní sítě

Základní použitá technologie je ATM 155 Mb/s s použitím LAN emulace. V rámci BAPS jsou používány přepínače ATM/Ethernet typu Centillion 100 a BH5000 firmy BayNetworks (nyní Nortel). Pro připojení k síti TEN-155 CZ slouží přepínač ATM LS1010 firmy Cisco. Jako doplňková technologie se používá Ethernet 10 Mb/s, nicméně trasy s touto přenosovou kapacitou jsou silně náchylné k přetížení a je nutno zvýšit jejich propustnost. Síť Ethernet 10 Mb/s slouží také jako záložní síť pro případ výpadku ATM.

Lokality jsou připojeny k páteřní síti levnými PC směrovači s operačním systémem FreeBSD, podporované směrovací protokoly jsou OSPF, RIP 1, RIP 2, DVMRP. Typické napojení areálu je uskutečněno pomocí dvou síťových karet. Jedna je připojena transceiverem 10BASE-F na záložní optický spoj Ethernet 10 Mb/s, druhá je připojena na port Ethernet (Fast Ethernet) přepínače Centillion 100 a tento port je přiřazen do metropolitní virtuální sítě směrovačů. Všechny směrovače připojené na tuto virtuální síť mohou mezi sebou přímo komunikovat na úrovni emulované sítě LAN. Pokud je spojení ATM funkční, běží veškerý provoz po ATM. Pokud nastane výpadek, přejde směrovač automaticky na záložní spoj Ethernet.

Obr. 1. Napojení lokality na páteřní síť

1.2 Seznam uzlů počítačové sítě VUT a způsob jejich připojení

Lokalita

BAPS

Lokálně

ATM zařízení

Fakulta/pracoviště

Antonínská 1

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s

BH5000, LS1010 Centrum VUT
Poříčí 5

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s

Centillion 100 Fakulta architektury
Božetěchova 2

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s

Centillion 100 Fakulta elektrotechniky a informatiky
Technická 8

ATM 155 Mb/s

10 Mb/s

Centillion 100 Fakulta elektrotechniky a informatiky
Purkyňova 118

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s
100 Mb/s

Centillion 100 Fakulta elektrotechniky a informatiky Fakulta chemická
Údolní 53

ATM 155 Mb/s

10 Mb/s
10 Mb/s

Centillion 100 Fakulta elektrotechniky a informatiky
Fakulta stavební
Gorkého 13

Ethernet 10 Mb/s

10 Mb/s

-

Fakulta podnikatelská
Veveří 95

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s

Centillion 100 Fakulta stavební
Technická 2

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s
100 Mb/s

BH5000 Fakulta strojního inženýrství
Fakulta podnikatelská
Rybářská 13/15

Ethernet 10 Mb/s

10 Mb/s

-

Fakulta výtvarných umění
Udolní 19

ATM 155 Mb/s

100 Mb/s

Centillion 100 Fakulta výtvarných umění
Kolejní 2

Ethernet 10 Mb/s

10 Mb/s

-

Koleje VUT
Mánesova 12

Ethernet 10 Mb/s

10 Mb/s

-

Koleje VUT
Kounicova 46/48

Ethernet 10 Mb/s

10 Mb/s

-

Koleje VUT
Purkyňova 93

Ethernet 10 Mb/s

10 Mb/s

-

Koleje VUT

Tab. 1. Napojení uzlů páteřní sítě VUT

S růstem zátěže páteřní sítě vyvstává otázka, kterým směrem zaměřit další vývoj sítě. Další růst přenosové rychlosti je limitován jak rychlostí směrování klasickými směrovači na úrovni PC/Unix, tak páteřní technologií ATM 155 Mb/s vybudovanou na přepínačích Centillion 100. Tyto aktivní prvky pochází z období 1994/95 a přestože byly postupně inovovány, jsou již dnes technicky i morálně zastaralé a nemá proto smysl je dále inovovat. Přechod na moderní přepínače ATM 622 Mb/s by si vyžádal poměrně vysoké náklady a neřešil by zcela problém směrování ve všech lokalitách, protože nelze očekávat jednorázovou výměnu všech zařízení nutnou k nasazení MPOA. Nabízí se myšlenka jít novou cestou, otevřenou v posledních letech díky rozšíření nových standardů lokálních sítí typu Ethernet a cenově dostupnému přepínání na úrovni 3. vrstvy.

2. Lokální a metropolitní sítě

Technologie používané pro výstavbu lokálních a rozlehlých sítí byly historicky odlišné a byly také samostatně vyvíjené. Zatímco v lokálních sítích zcela převládl Ethernet, v rozlehlých sítích byla situace složitější. Počátkem 90. let začalo být prosazováno ATM jako řešení jak rozlehlých sítí, tak lokálních sítí. Po získání zkušeností z prvních reálných instalací přišlo poměrně rychlé vystřízlivění a čekání na nové verze protokolů, přepínačů a síťových karet. V dnešní době je vše potřebné k dispozici, ale hromadný přechod na ATM v oblasti lokálních sítí nenastal a je otázkou, zda vůbec nastane. Naopak se ukazuje, že Ethernet, určený původně pro lokální sítě, se dnes začíná v nové podobě přepínaného, plně duplexního přenosového média prosazovat i v metropolitních a rozlehlých sítích a začíná zde nahrazovat původně prosazované ATM.

2.1 Co přinesl Ethernet v posledním desetiletí

Během 90. let neběžel pouze vývoj ATM, ale stejnou rychlostí, či dokonce rychleji probíhal vývoj nových standardů Ethernet. Prvním výrazným krokem vpřed byl přechod ze sdíleného přenosového média typu koaxiální kabel na dedikované spoje strukturované kabeláže (UTP) - IEEE 802.3i 10BASE-T, 1990. Tento přechod přinesl vyšší spolehlivost, snadnější instalaci a správu. Navíc umožnil během následujících let přechod od sdílení přenosového média k přepínání rámců a mikrosegmentaci. Pro výstavbu rozlehlých sítí byla významná standardizace převodníků na optický kabel - IEEE 802.3j-1993 (10BASE-F), která umožnila levné prodloužení spojů na vzdálenosti řádově kilometrů.

2.1.1 IEEE 802.1u - Přenosová rychlost 100 Mb/s

Přenosová kapacita Ethernetu 10 Mb/s přestalo postačovat pro páteře sítí již počátkem 90. let. Dočasným řešením bylo použití vícekanálových mostů ve formě přepínačů. Přepínače přinesly vyšší agregovanou kapacitu páteřní sítě, ale přenosová rychlost zůstala stejná. Proto se prosadily pro výstavbu páteřních sítí jiné technologie, jako je FDDI s přenosovou rychlostí 100 Mb/s a ATM 155 Mb/s. Nezbytný přechod Ethernetu na vyšší přenosovou rychlost 100 Mb/s nastal v roce 1995 - standard IEEE 802.3u. Na rozdíl od přechodu na ATM 155 Mb/s byl přechod z Ethernetu 10 Mb/s na 100 Mb/s bezproblémový díky zachování formátu rámců a dostupnosti duálních aktivních prvků 10/100 Mb/s. Díky této kompatibilitě získal Fast Ethernet výhradní postavení v lokálních sítích a konkurenční technologie se příliš nerozšířily (100VG-AnyLan).

2.1.2 IEEE 802.1x - Plně duplexní spoje

Přechod od sdíleného média k dedikovaným spojům přepínané sítě brzy vedl k myšlence opustit poloduplexní přenos s řízením přístupu k médiu metodou CSMA/CD a přejít na plně duplexní přenos po spojích mezi přepínači nebo přepínači a koncovými uzly - standard IEEE 802.3x/1997. Tím byl vlastně původní Ethernet silně okleštěn a zbylo z něj jen časování a formát rámců. Díky plně duplexnímu přenosu lze využít přenosovou kapacitu na plných 100 % na rozdíl od sdíleného Ethernetu, kde zátěž přes 20 % přináší velký počet kolizí a opakování.

2.1.3 IEEE 802.1Q - Virtuální sítě

Termín virtuální síť se používá pro skupinu síťových zařízení, které jsou libovolně propojeny počítačovou sítí a chovají se stejně, jako by byly na společném fyzickém médiu odděleném od zbývající části sítě. Segmenty lokální sítě, ve kterých se šíří všesměrové vysílání, tak nejsou omezeny fyzickými spoji, ale mohou být definovány libovolně dle potřeby. Virtuální sítě segmentují velké sítě do logických celků, které vystupují jako nezávislé lokální sítě. Při propojování distribučních center a lokalit nastává ovšem problém, jak přenášet po jednom sdíleném spoji informaci o příslušnosti do virtuální sítě. Mezi různé privátní metody značkování rámců patří Cisco ISL, Cisco 802.10, 3COM VLT, apod. Tyto metody jsou vzájemně nekompatibilní a tento stav samozřejmě komplikoval použití virtuálních sítí v praxi. Situaci vyřešil až nový standard IEEE 802.1Q z prosince 1998. Většina výrobců nabízí aktivní prvky podporující tento standard již od léta 1998. Standard definuje jak formát přenosu informací o členství ve virtuální sítí, tak protokol pro přenos informací o vytvořených virtuálních sítích mezi přepínači.

Pro přenos informace o členství ve virtuální síti bylo použito značek rámců vložených bezprostředně za délku/typ rámce Ethernet. Značka (tag) obsahuje identifikaci virtuální sítě, do které rámec patří, a prioritu rámce dle standardu IEEE 802.1d/1998 (původně 802.1p). Takovéto rámce jsou pak nazývané značkované a putují pouze po spojích, na kterých je povolen přenos značkovaných rámců, což jsou typicky spoje mezi přepínači. Přepínač musí být schopen vkládat značky do rámců dle podporovaných metod vytváření virtuálních sítí. Na portech přepínače, které vedou ke koncovým zařízením, musí přepínač značky naopak odstraňovat, pokud koncové zařízení nepodporuje standard IEEE 802.1d/1998 nebo 802.1Q. Podpora značkování rámců je dnes dostupná i na úrovni síťových karet, což lze využít například pro napojení serverů jediným značkovaným spojem do několika virtuálních sítí.

2.1.4 IEEE 802.1D/1998 - Prioritní přenos

Standard původně označovaný IEEE 802.1p definuje způsob přenosu prioritně klasifikovaných rámců sítí tvořenou přepínači. Priorita rámce v intervalu 0 až 7 je dána značkou vloženou do rámce buď přepínačem nebo koncovým zařízením. Pravidla klasifikace neznačkovaných rámců mohou být různá, mohou být založena na vstupním portu přepínače, na adrese, protokolu, apod. Starší přepínače a mosty měly pro každý port pouze jednu výstupní frontu, do které byly rámce vkládány podle pořadí přijetí. Nový standard povoluje až 8 úrovní výstupních front pro jeden port a definuje použití těchto front v závislosti na prioritě rámců. Prioritní přenos nezaručuje sám o sobě požadovanou propustnost sítě pro konkrétní tok dat, ale dovoluje označit některé toky dat za prioritnější než jiné. Zatímco ATM se snaží přesně regulovat omezenou přenosovou kapacitu drahého spoje, Ethernet dovoluje díky nižší ceně levně budovat spoje s podstatně vyšší přenosovou kapacitou než je trvalá zátěž. Pokud má spoj dostatečnou rezervu přenosové kapacity, postačuje prioritní přenos i pro data citlivá na zpoždění a ztrátu paketů.

2.1.5 IEEE 802.3z - Gigabitový Ethernet

Gigabitový Ethernet zachovává základní principy Ethernetu 10Mb/s, tj. řízení přístupu k médiu metodou CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detect), formát rámců i adresování. Standard IEEE 802.3z pro přenosové médium optické vlákno byl formálně přijat v červnu 1998, v následujícím roce byl doplněn standard IEEE 802.3ab pro přenos po kroucené dvoulince kategorie 5. Protože byla opět zachována kompatibilita na standardy Ethernet 10 a 100 Mb/s, nepřináší přechod na Gigabitový Ethernet problémy na úrovni operačních systémů, síťových aplikací, ani na úrovni správy sítě. Zatímco Ethernet 10 a 100 Mb/s se zpočátku rozvíjel hlavně v podobě sdílených prvků opakovačů a rozbočovačů, Gigabitový Ethernet je dostupný výhradně v podobě přepínačů a spoje jsou plně duplexní.

2.1.6 IEEE 802.1ad - Redundance a sdílení zátěže

Rozsáhlé sítě se neobejdou bez rychlých páteřních spojů mezi lokalitami. Pro tyto spoje byla dříve ideální technologie FDDI, protože zajišťovala redundanci spojů a tím odolnost vůči výpadku jednoho spoje. Při použití Ethernetu 100 Mb/s nebo 1 Gb/s redundance zajištěna není a to může být u páteřních spojů závažným problémem. Existují sice privátní řešení agregace a redundance spojů mezi přepínači, ale tato řešení jsou obvykle omezena na aktivní prvky stejného výrobce. Stav je tedy podobný jako u virtuálních sítí do prosazení standardu IEEE 802.1Q. Řešením by měl být opět obecný standard IEEE 802.3ad, jehož přijetí se předpokládá v roce 2000. Standard by měl přinést jednak protokol pro dynamickou konfiguraci agregace spojů, jednak metody sdílení zátěže (load sharing) po agregovaných spojích. Agregace spojů by měla být definována pro všechny rychlosti Ethernet 10/100/1000 Mb/s, ale pouze pro plně duplexní spoje, tedy mezi přepínači nebo přepínači a koncovými zařízeními (servery).

2.1.7 Přepínání na úrovni 3. vrstvy

Klasické přepínače pracují s adresami na úrovni 2. vrstvy modelu OSI, s MAC adresami na úrovni Ethernetu. Přepínač je pro vyšší úrovně protokolů neviditelný, neprojevuje se v adresování, nemusí rozumět těmto vyšším protokolům, chová se jako propustné médium. Pokud je třeba propojit dvě nezávislé lokální sítě nebo virtuální sítě, nezbývá než použít směrovač. Směrovač už musí rozumět vyšším protokolům (IP, IPX, DECnet, IBM SNA, ISO OSI, apod.) a musí také komunikovat s ostatními směrovači příslušným směrovacím protokolem (RIP, OSPF, BGP, apod.). Vzhledem ke složitosti a počtu různých vyšších protokolů byly směrovače až do poměrně nedávné doby řešeny softwarově na univerzálních mikroprocesorech. Výkon směrovače tak přímo závisel na výpočetním výkonu zabudovaného procesoru. Čím výkonnější směrovač, tím dražší a náročnější architektura směrovače. Směrování plnou rychlostí média začíná být problematické u Ethernetu 100 Mb/s, kdy musí být paket zpracován během 6 us a téměř nerealizovatelné u gigabitového Ethernetu, kde je na zpracování paketu k dispozici pouze 0,6 us. Směrovače, které jsou schopny plnou rychlostí zpracovávat tok dat přes 100 Mb/s, mají většinou dedikované procesory pro každý port nebo pro skupinu portů v jednom modulu směrovače. Je jasné, že cena takového směrovače se pohybuje o řád výše než cena přepínače a navíc disproporce mezi propustností přepínačů a směrovačů stále roste.

S mohutným šířením Internetu a výhradním přechodem na protokoly TCP/IP se situace v oblasti směrování začíná měnit. Místo dříve několika rovnocenných protokolů začíná dnes silně převažovat protokol jediný - IP. V této situaci lze uvažovat o hardwarové realizaci směrování na podobném principu, na jakém jsou založeny přepínače. Přes omezení na jeden (či dva) protokoly se však jedná o problém podstatně složitější než u přepínání na úrovni 2. vrstvy.

Funkce dekódování hlaviček paketů a přepínání podle cílové adresy může být svěřena specializovanému hardware. Komplikace však působí proměnná šířka adresy sítě, podle které je směrování IP paketů prováděno. Přepínání paketů proto neprobíhá na úrovni adres sítí, ale na úrovni konkrétních cílových IP adres. Aktualizace směrovací databáze (Forwarding Database) IP adres může být realizována hardwarově nebo programově. První paket s danou cílovou adresou musí být plně zpracován, ve směrovacích tabulkách musí být nalezena cílová IP adresa příslušného směrovače pro danou cílovou síť a dle této IP adresy příslušná MAC adresa a port přepínače na úrovni 2. vrstvy. Převod konkrétní cílové IP adresy na MAC adresu a port přepínače je zapsán do směrovací databáze a pro následující pakety se stejnou cílovou adresou pak může specializovaný hardware rychle najít odpovídající záznam a podle něj paket odeslat. Aktualizace směrovacích tabulek směrovacími protokoly je řešena programově, běžným mikroprocesorem. Ten ovšem nestojí v cestě toku dat a jeho výkon příliš neovlivňuje propustnost přepínače.

Funkce přepínání na úrovni 3. vrstvy je sice odlišná od přepínání na úrovni 2. vrstvy, nicméně zařízení, která tuto funkci mají, podporují také přepínání na úrovni 2. vrstvy, přestože to architekturu zařízení komplikuje a prodražuje. Důvod je vcelku zřejmý, konfigurovatelné zařízení, které může na libovolném portu dle aktuálních potřeb buď přepínat nebo směrovat, je ideální prvek pro vytváření virtuálních sítí, který zatím scházel. V okamžiku, kdy volba mezi směrováním a přepínáním je čistě administrativní záležitost a není žádný rozdíl v propustnosti, přestává platit tradiční pravidlo vytváření lokálních sítí založených převážně na přepínaní a s minimem směrování. Nyní není problém umístit směrovač ve formě přepínače na úrovni 3. vrstvy do centra sítě, naopak tento prvek je pro centrum sítě navržen. Přitom jeho cena je o řád nižší než u podobně výkonného směrovače, pokud vůbec existuje. Na rozdíl od různých privátních řešení směrování, komunikují tyto přepínače standardními směrovacími protokoly, takže jejich nasazení nevyžaduje žádné změny v okolní síti. Je ovšem jasné, že mnohé funkce klasického směrovače přepínač nemá a zřejmě nikdy nebude mít, například složitější filtrování, překlad adres, apod.

2.2 Postavení ATM v dnešní době?

Postavení ATM je v současné době odlišné oproti situaci před 3 až 5 léty. Tehdy neexistovala konkurenční technologie umožňující výstavbu jak rozlehlých, tak lokálních sítí. Dnes již tato konkurence existuje v podobě škálovatelného Ethernetu 10/100/1000 Mb/s a připravovaného Ethernetu 10 Gb/s. Ve srovnání s poměrně levnou technologií Ethernet se začínají výrazně projevovat nevýhody ATM:

  1. ATM s rychlostí 155 Mb/s nepřináší výrazně vyšší přenosovou rychlost než Ethernet 100 Mb/s, ale stojí o řád více (síťové karty+přepínač). ATM s rychlostí 622 Mb/s má nižší přenosovou rychlost než Gigabitový Ethernet při podstatně vyšší ceně.
  2. Pokud je ATM použito v režimu emulace LAN, pak se ztrácí veškeré výhody ATM a projevují se pouze nevýhody (přechod rámců na buňky ATM, emulace skupinového adresování).
  3. Filozofie komunikace virtuálními kanály ATM je v přímém rozporu s principy, na kterých jsou založeny protokoly TCP/IP. Komplikované dynamické vytváření virtuálních kanálů mezi koncovými uzly snižuje při datagramové komunikaci dostupnou přenosovou kapacitu sítě, způsobuje zpoždění datagramů a zatěžuje zúčastněné přepínače ATM. Při použití ATM pouze v páteřní síti to příliš nevadí, protože mezi sebou komunikují trvalými toky dat pouze směrovače, ale při dovedení ATM až na úroveň lokálních sítí by zde nastaly problémy.
  4. Pokud má být ATM použito v nativním módu, vyžaduje změnu síťových vrstev operačních systémů a také aplikací, které většinou nejsou připraveny na jiné protokoly než IP.
  5. Instalace, konfigurace a správa ATM prvků je výrazně odlišná oproti klasickým prvkům a vyžaduje obvykle správce navíc.
  6. Ceny zařízení komunikující na úrovni ATM jsou výrazně vyšší než pro Ethernet 100 Mb/s (směrovače). Cenově dostupné přepínače na úrovni 3. vrstvy jsou dostupné výhradně pro Ethernet a nepodporují ATM.

Nové standardy Ethernetu, jako jsou prioritní přenos, plně duplexní přenos, virtuální sítě a agregace spojů, doplňují rysy, které byly původně doménou ATM. Zdá se tedy, že v lokálních sítích se ATM v současné podobě a cenách příliš neprosadí. Snaha po sjednocení technologií dnes míří spíše opačným směrem, Ethernet bude v nových podobách vytlačovat ATM z oblasti metropolitních a rozlehlých sítí.

3. Použití Gigabitového Ethernetu v metropolitních sítích

Standard IEEE 803.3z měl být původně přijat již v březnu 1998, ale konečné schválení zpozdil jev nazývaný DMD (Differential Mode Delay). Projevuje se při použití laserů ve spojení s gradientním vláknem, což je kombinace, která se dříve příliš nepoužívala. U některých kombinací konkrétních laserů a vláken dochází k nerovnoměrnému šíření světelných impulsů ve vlákně a díky různým možným cestám šíření dojdou impulsy na konec vlákna několikrát s různým zpožděním. Nepříjemné to je pouze při delších vzdálenostech u vláken 62,5 um, u vláken 50 um problém nenastává. Jak se ukázalo, hlavním problémem nebyl ani tak jev samotný, ale spíše nejistota o jeho skutečném projevu v praxi, protože DMD nebylo nikdy měřeno a nebylo jasné, kolik procent instalované kabeláže bude mít problémy. Nakonec bylo rozhodnuto zkrátit maximální přípustnou délku kabelu pro vlákna 62,5 um (220 m, původně 260 m).

Standard

typ vlákna

průměr (m m)

šířka pásma (MHz*km)

vzdálenost (m)

1000BASE-SX

MM

62.5

160 (TIA 568)

2 - 220

"

MM

62.5

200 (ISO/IEC 11801)

2 - 275

"

MM

50

400

2 - 500

"

MM

50

500 (ANSI FC)

2 - 550

1000BASE-LX

MM

62.5

500

2 - 550

"

MM

50

400

2 - 550

"

MM

50

500

2 - 550

"

SM

9

NA

2 - 5000

Tab 2. Limity délky spojů full duplex Gigabit Ethernet

V praxi lze bez problémů limity pro vlákno 62,5 um překročit, ale výrobce nezaručí, že to bude skutečně fungovat. Jedinou cestou je, koupit zařízení s moduly GBIC 1000BASE-SX, odzkoušet, a pokud nastanou problémy, vyměnit moduly GBIC za 1000BASE-LX, které používají vlnovou délku 1300 nm. Uvedená maximální délka monovidového vlákna je dána pouze útlumem, běžně jsou dodávány prvky s dosahem 10 km a nestandardní převodníky pracující na vlnové délce 1500 nm jsou schopny překlenout vzdálenost větší než 100 km. U instalovaných spojů Gigabitového Ethernetu na VUT jsme si v praxi ověřili, že jak limit 220 m pro vlákno 62,5 um, tak 5 km pro monovidové vlákno lze bez problémů překročit.

3.1 Přepínání na úrovni 3. vrstvy

Použití přepínačů na úrovni 3. vrstvy bylo na úrovni páteřních sítí areálů ověřeno na projektu Vysokorychlostních páteřních sítí FEI VUT (Fakulta elektrotechniky a informatiky VUT). V roce 1998 byly z grantu FRVŠ zakoupeny 4 přepínače Extreme Networks Summit 48. Tyto přepínače mají 2 porty Gigabitový Ethernet a 48 portů 10/100 Mb/s, podporují přepínání na úrovni 2. a 3. vrstvy plnou rychlostí média a splňují všechny nové standardy. Přepínače se staly základem páteřních sítí dvou areálů FEI. Díky příznivým zkušenostem byly postupně doplněny na stávající stav, shrnutý v následující tabulce (počet PC je odhadnut ze záznamů DNS):

areál osazení

PC

servery

pracovní stanice

Údolní 53 3 x Summit 48

178

4

4

Božetěchova 2 3 x Summit 48, 2 x Cisco, 4 x OvisLink

311

10

24

Purkyňova 118 1 x Summit 48, 1 x BayStack

308

7

2

Technická 8 Centillion 100 (Summit 48 v roce 2000)

120

2

0

Technická 2/B3 2 x BayStack

70

1

1

Celkem 7 x Summit 48 987 24 31

Tab. 3. Páteřní sítě areálů FEI

Přepínače Summit 48 v jedné lokalitě jsou navzájem propojeny značkovanými spoji Gigabit Ethernet. Použití přepínačů na úrovni 3. vrstvy umožnilo vytvořit virtuální sítě a tím oddělit lokální sítě jednotlivých ústavů a také studentskou část sítě (laboratoře, počítačové učebny) od zaměstnanecké. Celkový počet vytvořených virtuálních sítí je nyní 29 a dále vzroste po instalaci přepínače v areálu Technická 8/2. Díky rozčlenění sítě bylo možné aplikovat filtraci provozu na úrovni vstupních směrovačů BAPS.

Fakulta elektrotechniky a informatiky má oproti jiným fakultám VUT nevýhodu v tom, že je rozdělena rovnoměrně do 4 poměrně velkých vzájemně odlehlých areálů, takže nároky na vzájemnou komunikaci jsou vyšší než u jiných fakult. Jediný spoj 10/100 Mb/s pro propojení s ostatními areály a zároveň pro komunikaci se světem by byl úzkým místem. Z těchto důvodů bylo od roku 1998 postupně vybudováno přímé propojení areálů FEI. Toto propojení je realizováno dedikovanými optickými vlákny mezi areály Božetěchova, Purkyňova a Technická a virtuální síti FEI vytvořenou v rámci metropolitní sítě ATM. Na přístupových přepínačích Centillion jsou vyvedeny dva porty Ethernet 100 Mb/s, jeden zpřístupňující metropolitní síť virtuální síť směrovačů, druhý zpřístupňující propojovací síť FEI (viz obr. 2). Pro napojení metropolitní sítě je používán směrovač BAPS, který je připojen na přepínač na úrovni 3. vrstvy. Přepínač napojuje páteřní síť areálu na metropolitní síť a zároveň zajišťuje přímé propojení mezi areály FEI přes dedikované spoje 100 Mb/s a zálohu přes virtuální síť FEI.

Obr. 2. Napojení lokalit FEI

Pro směrování v rámci fakultní sítě je používán RIP II. Směrování je zatím zcela odděleno od směrování na úrovni metropolitní sítě, vzájemné propojení je řešeno statickými cestami. Toto řešení sice zajišťuje odolnost vůči výpadku spojů v rámci fakultní sítě, protože je mezi areály záložní cesta přes virtuální síť FEI nad ATM, ale nedovoluje využít záložní spojení do metropolitní sítě přes jiný areál FEI.

4. Nová koncepce budování páteřní sítě VUT

Navržená koncepce budování Gigabitové páteřní sítě VUT je časově rozprostřená do období 2000 až 2002. Stěžejní část implementace technologie včetně vytvoření části samostatné páteře se předpokládá v průběhu roku 2000. Bezproblémový přechod páteřních sítí FEI na Gigabitový Ethernet s náhradou stávajících směrovačů PC/BSD přepínači na úrovni 3. vrstvy vedl k myšlence použít stejný princip v metropolitní síti pro napojení areálů VUT. První experimentální spoj byl zprovozněn počátkem roku 2000 mezi areály Antonínská a Technická (viz obr. 3).

Obr. 3. Zárodek Gigabitové páteřní sítě VUT

Přepínač Summit 1 má 8 Gigabitových portů se stejnými vlastnostmi jako Summit 48, tj. přepínání plnou rychlostí média a podporou aktuálních standardů. Areál Technická 2/8 je jedním z největších areálů VUT, sídlí zde 3 fakulty a zátěž metropolitního spoje je vysoká. Centrum Antonínská 1 je přístupovým bodem do TEN-155CZ. Po začlenění nových prvků do struktury metropolitní sítě bude postupně budována nová překryvná struktura Gigabitové páteřní sítě. Zakonzervování technologie ATM v současném stavu by přitom nemělo postihnout uživatele, protože páteřní síť je využívána hlavně pro přenos dat. Při přenosu dat na úrovni LAN emulace nejsou využívány vlastnosti ATM, ATM spíše přináší komplikace a vyšší režii. Aplikace ATM, které využívají vlastností ATM jako je kvalita služeb a zaručená šířka pásma, bude možno provozovat i nadále a stávající síť ATM pro ně bude postačovat. Přechod páteřní sítě na novou technologii bude navíc postupný, se zachováním existujících uzlů ATM a záložní sítě Ethernet 10 Mb/s. V následující tabulce je uvedena optimistická varianta budování Gigabitové páteřní sítě VUT.

Lokalita

Typ

Rok

Fakulta/pracoviště (počet studentů fakulty)

Antonínská 1

Summit 48

1999

Centrum VUT
Poříčí 5

Summit 24

2001

Fakulta architektury
Božetěchova 2

Summit 7i

2001

Fakulta elektrotechniky a informatiky
Technická 8

Summit 48

2000

Fakulta elektrotechniky a informatiky
Purkyňova 118

Summit 1

2001

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta chemická
Údolní 53

Summit 48

2001

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta stavební
Gorkého 13

Summit 24

2002

Fakulta podnikatelská
Veveří 95

Summit 24

2000

Fakulta stavební
Technická 2

Summit 1
Summit 7i

1999
2001

Fakulta strojního inženýrství , Fakulta podnikatelská
Rybářská 13/15

Summit 24

2002

Fakulta výtvarných umění
Údolní 19

Summit 24

2001

Fakulta výtvarných umění
Kolejní 2

Summit 24

2000

Koleje VUT (255 studentských přípojek v r. 1999)
Kounicova 46/48

Summit 24

2001

Koleje VUT (108 studentských přípojek v r. 1999)
Mánesova 12

Summit 24

2002

Koleje VUT (26 studentských přípojek v r. 1999)
Purkyňova 93

Summit 24

2000

Koleje VUT (149 studentských přípojek v r. 1999)

Obr. 4. Harmonogram budování Gigabitové páteřní sítě VUT

Vzhledem k dosavadním příznivým zkušenostem a velkému počtu již nainstalovaných přepínačů Extreme Networks Summit 48 (v současné době celkem 15 přepínačů v páteřních sítích lokalit) se bude s vysokou pravděpodobností jednat o stejné typy přepínačů (v aktuální verzi). Přepínač Summit 1 (8 x 1 Gb/s) a dva přepínače Summit 7i (32 x 1 Gb/s) budou umístěny v centrálních uzlech sítě - areálech Antonínská 1, Technická 2 a Božetěchova 2 (viz obr. 4). Přepínače Summit 24 s 1 Gigabitovým portem a 24 porty 10/100 Mb/s budou použity pro napojení menších areálů Gigabitovým portem na nejbližší centrální uzel. Porty 10/100 Mb/s budou sloužit pro napojení lokálních sítí v areálech.

Přepínače pro areál Technická 2 (Summit 1) a Antonínská 1 (Summit 48) byly zakoupeny v roce 1999 a jsou již nainstalovány. Přepínače Summit 48 (Technická 8) a Summit 24 (Veveří 95, Kolejní 2, Purkyňova 93) budou zakoupeny z prostředků VUT v letošním roce.

V roce 2001 bude vybudován další páteřní uzel Božetěchova 2, posílen existující uzel Technická 2 (náhrada Summit 1 za Summit 7i) a napojeny 4 další areály (Poříčí, Kounicova, Údolní 53 a 19). V roce 2002 budou napojeny zbývající menší lokality (Gorkého, Rybářská, Mánesova).

5. Závěr

Přepínání na úrovni 3. vrstvy a Gigabitový Ethernet jsou nové technologie, které se začínají prosazovat v metropolitních sítích. Výhodou je o řád vyšší přenosová kapacita a směrování plnou rychlostí média, které nebylo při dosavadní kombinací technologií ATM a Ethernet finančně dostupné. Vzhledem k využití páteřní sítě VUT zejména pro přenos dat a výjimečně pro přenos hlasu a videa je přechod na homogenní síť typu Ethernet bezproblémový a přináší na rozdíl od postupného dolaďování technologie ATM okamžitý efekt.