Vývoj v Linuxu

[  Distribuce  |  Návod  |  Editory  |  Debuggery  |  Jiné nástroje  |  Vývojová prostředí  ]

Jakou distribuci?

Odpověď je jednoduchá: Libovolnou obecnou distribuci. Pro programátory jsou vhodné všechny běžně používané distribuce. Distribucí linuxu existuje velké množství. Každá se snaží zístat uživatele něčím jiným. Některé nabízí uživatelsky přívětivý systém pro správu systému, jiné spolehlivost potřebnou pro provozování síťových serverů a některé jsou třeba specializované na práci s multimédii. Distribuce specializované pro nějakou konkrétní úlohu, jako jsou třeba multimédia nebo herní konzole se však pro běžné programování příliš nehodí.

Pokud s Linuxem teprve začínáte, doporučuji nejprve vyzkoušet tzv. live-distribuce. To jsou distribuce Linuxu, které se vejdou na jedno bootovatelné CD nebo DVD, nic neinstalují a všechny programy běží přímo z média. Start programů je samozřejmě pomalejší (záleží na rychlosti CD/DVD mechaniky), ale na prohlédnutí a vyzkoušení to stačí. Většina rozšířených distribucí takové médium nabízí. Zejména je dobré si takto před vlastní instalací ověřit, zda váš počítač neobsahuje nějaký exotický hardware, pro nějž nejsou dostupné Linuxové ovladače.

Jak vytvářet projekty v Linuxu

Ačkoli na Linuxu existuje nespočet pokusů o vývojová prostředí, která jsou více či méně propracovaná, žádné z nich se nikdy nijak masově neuchytilo. Důvodem může být unixová filozofie - v jednoduchosti je síla, nebo také - dělat věci jednoduché, ale maximálně kvalitní. Linux obsahuje množství jednoduchých a mocných nástrojů, jejichž kombinováním je možné dosáhnout takové efektivity práce, jakou žádné složité prostředí poskytnout nemůže. Dalo by se říct, že v Linuxu programátor žádné rozsáhlé vývojové prostředí nepotřebuje (ne, že by zde taková neexistovala). Všechny potřebné nástroje jsou (po instalaci potřebných balíčků) integrovány přímo do prostřední operačního systému.

Pokud chcete pracovat v prostředí Linuxu, vystačíte s textovým editorem podle vlastního vkusu, textovou konzolí (také podle vlastního vkusu) ze které budete spouštět překladač a s debuggerem (podle vlastního vkusu, jak jinak). Pro inspiraci nabízím návod pro psaní projektů v Linuxu, který obsahuje ukázky práce s několika vybranými programy, se kterými byste mohli začít.

Editory

Dobrý editor je pro programátora tím nejdůležitějším nástrojem. Měl by umět zvýrazňovat syntaxi a hlavně spouštět další nástroje. Je dobré, pokud je možné jeho chování rozšířit pomocí vlastních skriptů.

Debuggery

Kvalitní debugger je pro programátora velice důležitým nástrojem. Neměli byste se na něj ovšem vždy spoléhat. Existují programátorské problémy, které sebelepším debuggerem neodhalíte. Lepší je programovat s rozmyslem.

Jiné nástroje

Na Linuxu existuje bezpočet nástrojů, které ulehčují programátorovi život. Není v mých silách je zde všechny vyjmenovat. Následující nástroje jsou podle mého názoru v počátcích nejužitečnější:

Vývojová prostředí

Jak bylo řečeno výše, na Linuxu existuje množství vývojových prostředí, ale nijak masově se nepoužívají. Uplatnění nacházejí většinou při tvorbě okenních aplikací pro některé z okenních prostředí (KDE, Gnome, ...). Dejte na mou radu a nepoužívejte je, dokud nebudete umět dobře programovat! Programování v takových prostředích může nezkušeného "zavést na scestí" a vytvořit nežádoucí programátorské zlozvyky.


Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 30. September 2012. Pokud znáte nějaký volně šiřitelný software, o kterém si myslíte, že sem patří nebo pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vědět.

Od 15. července 2004 sem bylo kliknuto už Počítadlo krát.