Fotografie

[  Fotogalerie  |  Webové časopisy  |  Recenze foťáků a vybavení  |  Software  ]

Fotogalerie

PhotoPost
Jedna ze serióznějších webgalerií u nás == nebývaly zde banality z dovolených, některým účastníkům jde o tříbení dobrého vkusu (některým možná i o umění), registrovaní uživatelé mají možnost zveřejněné fotografie hodnotit a psát připomínky.
fstop
Komunita fotografů s trošku vyššími ambicemi. Neregistrovaní návštěvníci mohou sledovat galerii, ale nemůžou hodnotit. Členství lze získat jen po schválení ostatními členy na základě předvedených výtvorů. Poslední dobou je to na můj vkus příliš dekadentní.
Michaela Pospíšilová - fotografie
Zajímavé fotografie (nejen) z Karviné a okolí. Překvapivé, moc hezké, talent. Karviná je skrze její fotoaparát překvapivě fotogenická.
Fotoklub Karviná
Škoda, že tu nemají systém hodnocení jako na PhotoPostu nebo něco podobného. I tak se tu dají najít zajímavé věci.
PBASE.com
Obrovská databáze galerií. Lze v ní vyhledávat a trávit hodiny nad různými fotografickými styly. Některé galerie mají charakter recenzí vybavení, takže když chci vidět, jak nějaký kousek vybavení skutečně vypadá ze všech stran, zkusím to nejdříve tady. Některé zajímavé galerie:

Webové časopisy, fotografické postupy, návody

Fotografovani.cz
Články, návody, rady...
Digineff
Časopis Ondřeje Neffa.
FotoRoman
Fotografické postupy, články o fototechnice.
Bob Atkins Photography
Novinky, recenze, postupy.
fredmiranda.com
Portál věnovaný fotografii a fototechnice. Obsahuje články, galerie, fórum, uživatelské recenze veškerého vybavení, ale také množství vlastního softwaru pro zpracování fotografií.
PALADIX foto-on-line
Webový portál věnující se fotografování.
dg28.com
Techniky a tipy pro práci se světlem při fotografování.
The luminous landscape
Obsahuje články zaměřené především na fotografování jako takové.
Camera Hacker
Pro ty, kteří při fotografické práci rádi používají netradiční vybavení, jako šroubovák, pilku nebo autogen... ;-)

Recenze foťáků a vybavení, diskuzní fóra

PhotoZone.de
Rozsáhlá databáze podrobných recenzí objektivů pro (D)SLR, ale také recenze softwaru pro zpracování fotografií a články popisující různé fotografické postupy.
SLRGear.com
Databáze objektivů a ostatního vybavení. Obsahuje jak odborné, tak uživatelské recenze. Charakteristiky objektivů si lze prohlédnout ve 3D zobrazení.
dpreview.com - Digital Photography Review
Recenze digitální fototechniky, novinky.
photodo
Další rozsáhlá databáze odborných i uživatelských recenzí objektivů.
Optyczne.pl
Polský internetový portál s recenzemi objektivů, fotoaparátů a jiného vybavení.
The-Digital-Picture.com
Recenze fotografického vybavení a objektivů. Web zaměřený zejména na techniku kompatibilní s fotoaparáty Canon.
Yourlensreview
Uživatelské testy objektivů.

Software - Linuxová digitální fotokomora

DigiKam
Správce a editor fotografií v prostředí KDE. Především je to výborný správce fotografií, ale obsahuje i editor pro úpravu snímků. Od verze 0.9.1 umí zpracovávat RAW formáty a je poměrně rychlý. Umí pracovat v barevné hloubce 16bpc (bitů na kanál, to znamená 48bpp), takže lze plně využít možnosti RAW formátu. Navíc při práci s obrázkem v této barevné hloubce dochází k mnohem menší ztrátě informace než při práci v 8bpc. Umí pracovat s barevnými profily, obsahuje sadu užitečných filtrů CIMG. Pokud člověk nepotřebuje pracovat s maskama, kreslit a provádět nějaké šílené retuše, tak je to ideální program a svými schopnostmi mnohonásobně předčí GIMP (který je ale zamýšlen na něco jiného než jenom na úpravu fotografií).
LightZone
Javovský program. Umí zpracovávat RAW formáty. Na ovládání je potřeba si zvyknout. Pro Linux existuje trial verze (starší verze bývaly volně ke stažení v binárn podobě). Poměrně značné nároky na paměť a výkon počítače, ale stojí za to jej vyzkoušet. Umí na fotografii aplikovat filtry, kterých nemá mnoho, ale zato jsou tam všechny potřebné a ovládají se velmi logicky. Obrovskou výhodou proti GIMPu je, že umí zpracovávat obrázky v barevné hloubce 16bpc, což umožňuje plně využít větší expoziční pružnosti formátu RAW a při aplikaci filtrů dochází k menší ztrátě informace. Práce s ním je velmi podobná práci ve fotokomoře. Nejde o editor (jako Photoshop nebo GIMP), takže v něm nejde kreslit. Spíše než editor, bych tento program nazval grafickým filtrem nebo digitální fotokomorou.
UFRaw
Slouží primárně pro převod RAW obrázků do JPEG nebo TIFF. Dostupný ve většině distribucí Linuxu i jako plugin pro Gimp. Potřebuje dcraw. Je spolehlivý a "nenáročný". Doporučuji používat poslední verzi.
GIMP
Klasika. Umí téměř vše, co Photoshop, ale je free a multiplatformní. Ovládání je odlišné od Photoshopu, takže pokud jste zvyklí na Photoshop, asi budete chvíli tápat. S trochou cviku se to však dá zvládnout. Umožňuje vytvářet vlastní pluginy v jazyku Scheme a nově i v Pythonu. Na druhou stranu umí pouze 8bpc, takže se to moc nehodí pro editaci velkých zvětšenin určených k tisku.
hugin - Panorama Tools GUI
Program pro spojování více fotografií do jedné panoramatické. Kromě toho umí i různé geometrické korekce obrazu jako eliminace soudkovitého zkreslení nebo eliminaci kácejících se linií. Dává poměrně dobré výsledky, ale je to pracné. Zatím to uživatelské prostředí vypadá dost nehotově. Multiplatformní.

Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 18. February 2009. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vědět.