Příklad zadání zakázky, definice problému, úvodní studie

Kroky prováděné v začátku projektu, tj. ve fázi zjišťování potřeb zadavatele, na příkladu systému evidence filmů.

Datum poslední modifikace: 14.2.2004


Poptávka (Product Request)

Ve svém volném čase se zabývám amatérskou fotografií na kinofilmový materiál všech druhů (černobílý, barevný, inverze). Fotografie, které pořizuji, lze zařadit do nejrůznějších kategorií (rodinné, reportážní, portréty, atd.).

Pro každý film se snažím z různých důvodů zaznamenat druh materiálu, kdy byl vyvolán a jakým způsobem, a co je na něm. Pro některé si také zapisuji vybavení použité při exponování, což se hodí např. pro porovnání ostrosti objektivů.

Filmy nyní čísluji v podstatě chronologicky podle data vyvolání, ale často se odkazuji na obrázky v rámci "tematických celků", např. ze tří filmů diapozitivů z Pennine Way 1994 nebo z cyklu "typická Anglie".

Na papíře si tak udržuji chronologický seznam seznam filmů, které mám. Když je potřeba nechat přidělat nějakou starší fotografii, snažím se podle toho, co je na ní odhadnout, z jakého filmu by mohla být (podle jejich popisů), a pak ji hledám na příslušných negativech. To je značně zdlouhavé a pracné, a potřebuje zautomatizovat.

Se vzrůstajícím počtem naexponovaných kinofilmů vůbec vyvstává problém s udržením přehledu co na kterém je. Potřeboval bych vhodný program, který by mi usnadnil tuto činnost a i celkovou evidenci filmů.

K této evidenci by asi šlo využít starší PC, které mám doma, ale uvítal bych možnost bezproblémového přenosu dat do jiných databází (např. kdybych si časem pořídil domácí Oracle ;-) Provozuschopnou verzi potřebuji mít k dispozici nejpozději v červnu t.r. za únosnou cenu.

Definice problému

Dodavatel si připraví pomocí pohledové analýzy a vlastních zkušeností prvotní přehled o systému a množství otázek ke schůzce se zákazníkem. Příklad počáteční neuspořádané sady pohledů:

* evidence filmů

* vyhledání filmu

* chronologický přehled

* zavedení záznamu o filmu

* zavedení záznamu o vybavení

* export dat

* hledání snímku/filmu pro prezentaci

* hledání info o vyvolání pro práci v temné komoře

* záznam o filmu

* záznam o vybavení

* přehled filmů

a otázky na nejasnosti:

1. co obsahuje záznam o filmu?

2. jak přesně by mělo fungovat vyhledávání filmů?

3. je potřeba tisk přehledů na papír?

4. budou i jiné formáty než kinofilm?

5. bude program používat jen on sám, kdo jiný?

6. co obsahuje výstupní přehled filmů?

7. nechybí vyřazení filmu?

Během schůzky nad tímto product request se díky dotazům vzešlým z předešlé pohledové analýzy, uspořádávání informací/pohledů do stromu poznatků a kontrole "selským rozumem" dále vyjeví následující:

* během jednoho dne může být vyvoláno více filmů, takže datum vyvolání nestačí jako ID filmu -> je přidán jeden znak z 'abcd...'

* záznamy o vybavení se obvykle vyskytují v typických kombinacích (např. "Yashica Minitec Super" nebo "Praktica MTL5 + Soligor 28-70"). Proto je vhodné je pojmenovávat a ze záznamu o filmu na příslušný záznam o vybavení mít odkaz (tj. záznam o vybavení není součást záznamu o filmu).

* tématické celky sestávají z několika filmů, stačí jako seznam ID, vztah film:celek je N:1

* bude třeba udržovat záznamy i o jednotlivých snímcích, které obsahují expoziční data a popis snímku, s vazbou na film na kterém se snímek nachází

* z cyklů se vyklubalo něco podobného jako tematické celky, ale na úrovni jednotlivých snímků -- tj. několik snímků, potenciálně z různých filmů, může být sdruženo do pojmenovaného cyklu. Vztah snímek:cyklus je M:N

* výpisy je třeba dělat podle více vzájemně kombinovatelných kriterií, zejm. informace o druhu filmu ("seznam černobílých za 1996") a způsobu vyvolání ("všechny volané v R09 při teplotě 21C"); všechny budou chronologické

* databázi filmů je možno prohledávat podle klíčových slov z popisu obsahu filmu, s filtrací podle druhu filmu (čb/barva/dia) a roku vyvolání

Z toho vyplyne další sada pohledů, které doplní prvotní sadu.

Úvodní studie

Na základě těchto jednání se zákazníkem se nakonec vytvoří poměrně přesná a stabilní představa o tom, co má systém/program dělat. Ta se zachytí ve specifikaci problému. Na jejím základě si dodavatel udělá náčrt plánu (vč. analýzy rizik) a rozpočtu, studii proveditelnosti, a sestaví nabídku.

Specifikace tím není uzavřena a dána do trezoru, nýbrž slouží dál jako podklad pro přesnou specifikaci funkcí a vlastností systému během fáze analýzy.

Pozornosti doporučuji: výrazivo je z pohledu zákazníka (žadný computerspeak); text nenaznačuje skoro nic o tom jak má být program implementován (C program /  MySQL / OCX / Java / PHP, ...); pozitivem je snaha vyjádřit vlastnosti programu (rychlost, spolehlivost).

Úvodní studie programu

"Evidence filmů"

1. Úvod

[Popis celkové situace zákazníka, motivace pro touhu nechat si udělat program, způsob současného řešení problému a proč nedostačuje.]

Ve svém volném čase se zabývám amatérskou fotografií; v podstatě výhradně používám kinofilmový materiál všech druhů (černobílý, barevný, inverze). Fotografie, které pořizuji, řadím do nejrůznějších kategorií a tematických celků (např. reportážní, portréty, Pennine Way 1994). Pro většinu filmů si zaznamenávám jednak údaje o jejich obsahu, jednak informace o způsobu vyvolání. Jednotlivé filmy mají identifikaci založenou na datumu vyvolání.

Se vzrůstajícím počtem naexponovaných kinofilmů vyvstává problém s udržením přehledu, co je na kterém naexponováno, který se nejvíce projevuje v případě, kdy je potřeba nechat přidělat fotografie z nějakého staršího filmu. Začíná být také obtížné vyhledat v množství diapozitivů různé tématické celky. Hledání způsobem "odhadnu podle fotografie, na kterém negativu by mohla být, a prohlížením negativů najdu odpovídající snímek" je zdlouhavé a neefektivní.

2. Cíle projektu

Potřebuji vhodný katalogizační program, který by usnadnil evidenci filmů. Kromě ukládání informací o obsahu a způsobu vyvolání filmu bude také třeba udržovat informace o technickém vybavení použitém pro nafocení filmu. Další očekávané rozšíření je o možnost ukládat data o jednotlivých snímcích a vytvářet ze snímků cykly (tematické celky). Je třeba umět data vyexportovat do formátů, které umožní jejich přenos do jiných databázových systémů.

Program bude provozován na PC pod systémem MS-Windows, má být použitelný i na relativně nenáročném hardware. Provozuschopnou verzi potřebuji mít k dispozici nejpozději v červnu t.r. přičemž očekávám, že cena nepřesáhne 4000,- Kč. U uživatelů programu nelze předpokládat výrazné znalosti práce s počítačem.

3. Přehled očekávaných funkcí

[Stručný přehled funkcí, které by program měl poskytovat. Je dobré uvést předpokládané směry rozšiřování.]

Ukládání informací o negativech

pro každý negativ potřebuji mít jednoznačnou (a nekomplikovanou) identifikaci, údaje o materiálu (výrobce, typ, citlivost), druh (čb, barva, dia,...), datum kdy byl vyvolán, kde a jak, popis obsahu filmu atd. Bude možné také rušení těchto záznamů, ačkoli toto bude spíše výjimečné.

Vyhledávání a přehledy

v informacích o negativech (rozšíření: i snímcích) je možné vyhledávat podle popisu obsahu filmu/snímku klíčovými slovy a/nebo volným textem. Přehledy lze dělat také podle různých kritérií, např. výběr pouze černobílých negativů z roku 1996.

Tematické celky

několik filmů je možno sdružit do tématického celku, na který se pak dá odkazovat jako na jeden celek.

Vazba na vybavení

pro každý film je možno uvést, s jakým vybavením byl pořízen (naexponován); např. některý pochází z kompaktu Yashica, jiný ze zrcadlovky Praktica s různými kombinacemi objektivů.

Vazba na jednotlivé snímky (rozšíření)

možnost ukládat informace také o některých jednotlivých snímcích na negativu (např. popis snímku, datum pořízení, expoziční údaje) a také o vytváření tématických skupin na úrovni snímků (např. z různých filmů posbírané snímky do cyklu "typická Anglie").

4. Požadované výstupy

[Stručný popis výstupních sestav.]

Chronologický seznam

výpis filmů nejčastěji podle data vyvolání

Filtrovaný seznam

chronologický seznam omezený na (např.) jen černobílé filmy, nebo jen filmy Fuji

Vyhledávání podle klíčových slov

chronologický seznam filmů obsahujících zadaná slova v popisu filmu, informaci o vyvolání, nebo informaci o vybavení.

Další (rozšíření)

např. histogram počtu vyvolaných filmů během jednotlivých měsíců roku.

5. Vstupní údaje

[Jaké údaje budou potřeba pro generování výstupů.]

K identifikaci a popisu filmů a vybavení jsou potřeba údaje uvedené v oddíle 3. Pro generování seznamů je nutné nejvýše zadat omezující podmínky filtrování nebo klíčová slova pro hledání.

6. Další požadavky na program

[Tj. požadavky na rychlost, paměť, velikost dat a její nárůst, kompatibilita, spolupráce s jinými programy, přizpůsobení schopnostem uživatelů, spolehlivost provozu, požadavky na zaškolení a dokumentaci, atd.]

Program by měl běžet na mém PC486 se 64MB paměti. Potřebuji jednoduché ale účelné uživatelské rozhraní; stačí barevný znakový režim DOS, ačkoli rozumná podoba pro Windows je OK. Nemám rád pouťové efekty.

V současné době archivuji cca 150 černobílých filmů, 80 barevných a 20 filmů diapozitivů; kolekce se každoročně rozrůstá o cca 50-100 čb, 10-20 barevných, a 10 dia filmů. Tato čísla se mohou v budoucnu měnit jak směrem k nule, tak nahoru (zvýšení o více než jeden řád je nepravděpodobné).

Je možné, že program budu provozovat dokud to bude budoucí PC hw+os umožňovat, třeba i 20 let. V každém případě bude ale silně žádoucí mít možnost data vyexportovat do běžných formátů, včetně plain textu. Možnost přenositelnosti programu i na jiné hw+os platformy by byla velkou výhodou.

Na rychlost programu nekladu zvláštní nároky; běžné operace (přidávání, základní seznamy) by ale měly mít dostatečně rychlou odezvu. Předpokládám 100% spolehlivost co se uložených dat týče.

Součástí dodávky bude uživatelská dokumentace programu ve formě HTML souboru(ů). Pokud dodavatel nezajistí smluvně údržbu programu po dobu alespoň 3 let, budou součástí dodávky také zdrojové texty programu. Je nutná instalace u zákazníka a počáteční zaškolení.

Studie proveditelnosti - obecná charakteristika

Cílem studie proveditelnosti informačního systému je zhodnocení stávajícího stavu informačního systému, kompletace požadavků na nový informační systém ze strany managementu společnosti i jednotlivých uživatelů. Neméně významným úkolem je také návrh optimalizace datových toků a stanovení optimálního časového horizontu pro nasazení informačního systému do rutinního provozu. Dle potřeby je možné rozšíření studie o zhodnocení technického stavu prostředků výpočetní techniky a návrh na její modernizaci s ohledem na požadavky budovaného informačního systému. Finálním produktem této studie jsou závěry, umožňující managementu společnosti cílený výběr optimálního informačního systému. Zaměření studie s ohledem na časové hledisko by mělo odpovídat současným potřebám společnosti (zadavatele studie) a také poskytovat výhled do blízké budoucnosti. Měly by být vytvořeny rezervy pro případné rozšíření informačních potřeb v horizontu přibližně čtyř let (tj. doby, která se považuje za standard životnosti informačních systémů).

Popis možného průběhu prací při zpracovávání Studie proveditelnosti informačního systému


1.Definování vstupních požadavků

Management společnosti určí rozsah a hloubku prováděné studie a stanoví hlavní strategické cíle studie.

2.Jmenování koordinátora studie

Koordinátor je kompetentní pracovník klienta, jenž je delegován managementem společnosti s těmito úkoly:

3.Evidence vstupních dat pro studii:

4.Zpracování vstupních údajů a příprava podkladů pro další směrování studie proveditelnosti ze strany vykonavatele.

5.Koordinační porada s vedením společnosti (zadavatelem studie), koordinátorem a společností vykonavatele, kde bude vyřešeno:

6.Podrobné zpracování podkladů a vstupních dat odborníky vykonavatele s ohledem na strategické cíle studie.

7.Předání prvního konceptu prostřednictvím koordinátora vedení společnosti, seznámení managementu společnosti s dodanými podklady.

8.Koordinační porada s vedením společnosti, provede se:

9.Dopracování studie ze strany vykonavatele a předání závěrečné zprávy. Dodání doporučení pro následný výběr informačního systému.


Řízení projektů systémů založených na počítačích