Zbyněk Křivka@
Hlavní O mně IT & PC Osobnosti Muzika Ostatní
 Domovské stránky
 sekce OSOBNOSTI - literární (spisovatelé), politické či historické

 

Stránky o osobnostech literatury, politiky i historie

Gustáv Husák


    Gustáv Husák se narodil 10. ledna 1913. Byl to první Slovák a další právník v galerii prezidentů. Do politiky vstoupil již ve třicátých letech jako člen komunistické strany. Pozornost na sebe upoutal až roku 1944, v čase příprav a průběhu Slovenského národního povstání. Po válce zastával četné stranické funkce, mimořádný význam však mělo jeho působení v čele Sboru pověřenců v letech 1946 až 1950. Činnost na tomto úseku nasměroval proti Demokratické straně, nejvlivnější síle na Slovensku. V roce 1951 byl zatčen, obviněn z buržoazního nacionalismu a v dubnu 1954 odsouzen k doživotnímu žaláři.

    Dlouholeté vězení, v němž se choval statečně a z kterého vyšel až roku 1960, nezlomilo ani Husákovu víru v komunismus, ani jeho touhu vyniknout. Uvolnění poměrů počátkem roku 1968 využil k razantnímu návratu do politického života. Protože získal velkou důvěru a podporu na Slovensku, vystřídal i na přání Moskvy Alexandra Dubčeka ve funkci prvního tajemníka Komunistické strany Československa. Stále více ustupoval sovětskému tlaku a posvětil masové čistky v komunistické straně. Když byl 29. 5. 1975 zvolen prezidentem, byla situace ve státě zdánlivě klidná. Představitelé KSČ se domnívali, že se lidé při materiálním dostatku smíří s politickou a duchovní nesvobodou a zhoršujícím se životním prostředím.

    Od poloviny 80. let se ve společnosti prohlubovaly krizové jevy, násobené vývojem v Sovětském svazu. Závěr své politické dráhy si Husák jistě představoval jinak. V prosinci 1987 rezignoval na úřad generálního tajemníka komunistické strany a 10. prosince 1989 v důsledku revolučních událostí abdikoval i z prezidentské funkce. Stalo se tak symbolicky v Den lidských práv a bezprostředně poté, co musel jmenovat vládu "národního porozumění". Politické ztroskotání uspíšilo Husákův fyzický konec. Těsně před smrtí se ještě usmířil s katolickou církví. Zemřel 18. února 1991 v Bratislavě.


Vypracoval/a: (c)1998  Ivona Hovězáková
Do elektronické podoby (HTML) převedl: Zbyněk Křivka


 Hot Tip: Podívejte se na stránky humorného školního časopisu PRD (Pravidelný Redakční Drb):
Oficialni modre stranky PRDu  Neoficialni cervene stranky PRDu

Pokud chcete sledovat tyto stránky (kdy budou změněny, tak se zaregistrujte sem: