Zbyněk Křivka@
Hlavní O mně IT & PC Osobnosti Muzika Ostatní
 Domovské stránky
 sekce IT & PC - Silicon Graphics Internation: zajímavosti, novinky

 

Informační technologie a výpočetní technika

SGI Computers - zajímavosti, novinky

Na této stránce se dozvíte pár zajímavostí co se týče firmy Silicon Graphics International, která se zaměřuje na výrobu super počítačů (i když se již dnes začíná prokousávat i mezi prodejce obyčejných serverů na platformě Intel a systémech Linux popř. Windows NT). Zde jsou často uvedeny zajímavé příklady využití takto velkého výkonu jaké nám (těm bohatším:) tyto stroje mohou poskytnout.

SGI zkouší jaderné zbraně

    V Los Alamos National Laboratory je budován nejvýkonnejší počítač světa s názvem Blue Mountain, který má být uveden do provozu v listopadu tohoto roku.

    SGI: Origin2000rackBlue Mountain je tvořen sestavou osmačtyřiceti 128procesorovými servery Silicon Graphics Origin2000 s moderní architekturou nazvanou cc-NUMA spojenými navzájem 36 speciálními vysokorychlostními šestnáctiportovými přepínači HIPPI (High-performance parallel interface). Instalováno je tedy dohromady 6144 procesorů. Celková paměťová kapacita dosáhne 75 terabytů (75 000 GB) vysoce výkonných disků, což je nejvetší disková "farma" postavená pro jeden pocítač. Operacní paměť má neméně impozantní rozměry - 1,5 triliónu bytů (1,5 TB=1500GB).

    Celkový výkon této impozantní sestavy je 3,1 teraflopsu (3,1 x 1012 operací za sekundu), a pokud by byla zařazena do žebříčku 500 nejvýkonnějších počítačů na světě, zaujala by po přepočtu výkonnosti s velkým náskokem první pozici.

    Rychlost systému nejlépe demonstruje skutečnost, že pocítač provede za sekundu více operací než člověk na ruční kalkulačce za tři milióny let.

Blue Mountain - nejrychlejší počítač světa

    Výpocetní síla Blue Mountain se využívá pro stanovení spolehlivosti jaderného arzenálu USA. Jaderné zbrane stárnou, a protože USA je již od roku 1989 nevyrábějí, je nutno testovat spolehlivost, bezpečnost a funkčnost současných. Doposud bylo jedinou možností vyzkoušet provozuschopnost v praxi - provést jaderný výbuch. Nyní nezbývá než bezpečnost, funkčnost a momentální stav simulovat. Předpovídat účinnost starých jaderných zbraní je těžší než konstruovat nové, protože existují nejasnosti kolem stárnutí a degenerace součástí.
     SGI je jednou z firem, která v prosinci 1996 vyhrála tendr na tuto zakázku, a v listopadu 1998 má být zprovozněna poslední součást kontraktu v celkové hodnotě 121,5 mil. USD (pouze 3,7 mld. Kč :-).
     Dalších částí projektu se účastní mohutně vybavený riscový systém RS/6000 SP od IBM a netradičně postavený systém na platformě procesorů Intel.
     Systém je prvním reálným krokem k dosažení tak vysokého výkonu, aby bylo možno spustit kompletní simulaci jaderné zbraně. Stanovená celková meta výkonnosti je 100 Tflops (teraflops) v roce 2004. Tento výkon by měl dostačovat pro simulační testy k udržení důveryhodnosti v atomový arzenál.

Informační zdroj: deník PRÁVO, Ročník 8/číslo 270, středa 18. listopadu 1998, rubrika POČÍTAČE & PROGRAMY, autor (LUM) a časopis CONNECT 10/98 (autor Richard Voigts).

Mumie na scéně: systémy SGI generují písečné bouře

SGI: Origin200     Systémy od SGI se opět objevily na filmových plátnech. Tentokrát díky zpracování scén firmou Industrial Light & Magic (divize firmy Lucas Digital) ve filmu Mumie.
     Výsledky práce grafických systémů SGI jsou mj. scény postupné obnovy a degenerace pokožky, kompozice pohybu svalů v reálném čase, armáda skarabů požírajících maso a velké písečné bouře.
     Filmaři při své práci využili větší počet grafických pracovních stanic Silicon Graphics O2, kterými generovali 3D textury a pohyby pokožky. Grafické superpočítače Onyx2 sloužily ke generování virtuálních scén a servery Origin2000 měly za úkol zajišťovat ukládání a neustálý přístup k obsáhlým datovým souborům.

Informační zdroj: COMPUTERWORLD 22/99, strana 5, autor Tomáš Kalivoda.

Každý obyvatel Québecu by měl mít e-mail.

     SGI: Origin200gigaRozhodla o tom vláda této kanadské provincie. Přidělení e-mailové schránky zdarma pro každého se uskuteční v rámci projektu Courrier, který sponzorují kabelové a telekomunikační společnosti a poskytovatelé Internetu. Spolurealizátorem projektu je také SGI.

Informační zdroj: COMPUTERWORLD 22/99.

Konkurence: Nejrychlejší superpočítač světa je od IBM.

     Blue Pacific, který je v USA v provozu od konce října 98, je stroj IBM RS/6000 SP vybavený 5856 procesory, má 2,6 terabajtů paměti a 75 terabajtů diskové kapacity. Zpracovává 3,88 trilionu výpočtů za sekundu. Uplatnění nalezne při simulacích jaderných výbuchů.

Informační zdroj: computer 21/98, str. 8, Pavel Pospíšil.

Silicon Graphics to s PC myslí vážně

     Společnost Silicon Graphics ve spolupráci s Number Nine uvedla na trh první LCD-monitor s úhlopříčkou 17,3" (odpovídá 19" monitoru), zvládající rozlišení 1600 x 1024. S panelem je dodáváno několik dalších zařízení: např. grafická karta. Výhodou takových zařízení je kvalitní a ostrý obraz, který se netřepe a hlavně nevyzařuje. Nevýhodou je zatím dost vysoká cena.
     Tento panel je určen pro uživatel PC a tímto krokem také SGI naznačuje, že to myslí vážně s vůbec prvním uvedením počítače založeného na architektuře Intel a operačním systému Windows NT v historii společnosti Silicon Graphics.

Informační zdroj: computer 21/98, str. 36, kaleidoskop.

SGI v Disney parku

     Zázemím nového zábavního Disney parku jsou grafické superpočítače Silicon Graphics Onyx2 společnosti SGI s grafikou InfiniteReality2 a pracovní stanice Silicon Graphics O2. Pětipodlažní interaktivní zábavní centrum pro všechny generace má pro návštěvníky připraveny zcela nové atrakce založené na virtuální realitě.

Počasí od SGI

     Moderní technologie od SGI jsou stále více využívány institucemi a výzkumnými ústavy, které se zabývají například výzkumem a předpovědí počasí, ochranou ekosystémů, zkoumáním povětrnostních podmínek či negativními dopady lidské činnosti na životní prostředí. Zajímavým příkladem je nedávná koupě dalšího superpočítače řady CrayT3E Britským meteorologickým ústavem, který tyto výkonné systémy využívá pro přesné modelování povětrnostní či srážkové situace a dovoluje tak včas upozornit na blížící se nepříznivé počasí.
     Mezi další zákazníky patří například Armáda Spojených států, která využívá tyto technologie k likvidaci ekologických dopadů bývalých vojenských základen, Oceánografický úřad, který s jejich pomocí přesnějí mapuje mořské proudy nebo oblasti nepříznivého počasí ad.

SGI boduje v top 500

     Společnost SGI se opět umístila na předních místech v žebříčku výrobců superpočítačů, který byl představen na konferenci Supercomputer 99 v Mannheimu v Německu. Její systémy Origin, Cray T3E a Cray T90 zaujímají na seznamu plných 182 míst z celkového počtu 500, což je v přepočtu asi 36% podíl. Dvě třetiny z uvedeného počtu byly použity pro vládní úřady a univerzitní výzkum a zbylá jedna třetina pro průmyslové využití a komerční aplikace zahrnující automobilový a letecký design, finančnictví, lékařství, vyhledávání nerostných surovin apod.

Informační zdroj: computer 13-14/99, str. 24-48, kaleidoskop.

Kooperace Intelu a SGI při optimalizaci OpenGL

     Společnost Intel a SGI oznámily, že plánují spolupráci na optimalizaci aplikačního programového rozhraní OpenGL pro grafické 3D pracovní stanice založené na architektuře Intel. Výsledkem spolupráce má být dramatický vzrůst výkonu a vizualizačních možností low-end i high-end pracovních stanic využívajících knihovnu OpenGL.

Kontrakt na simulátory letounu F-16

     Společnost SGI oznámila získání kontraktu s firmou Lockheed Martin na výpočetní zázemí síťových simulátorů letounu F-16. Tyto simulátory umožní společné virtuální mise několika pilotů rozmístěných na různých místech zeměkoule. Jedná se o první instalaci tohoto druhu.

     Společnost SGI oznámila dostupnost nového procesoru QED RM5200 s kmitočtem 300MHz pro grafické pracovní stanice Silicon Graphics O2.

Informační zdroj: computer 15-16/99, str. 18-48, kaleidoskop.

Nový server SGI 1000 a SGI 1400

     SGI rozšířila svou produktovou řadu o servery SGI 1000 založenou na 32bitové architektuře Intel. Jednotlivé modely pracují pod operačními systémy Linux a Microsoft Windows NT a jejich škála sahá od dvouprocesorových serverů přes čtyřprocesorové aplikační servery až po výkonné osmiprocesorové databázové servery.
     SGI také přichází s novým serverem SGI 1400L, který stojí taktéž na architektuře Intel a má předinstalovaný Red Hat Linux 6.0.

Krátce aneb jednou větou

     SGI vytvořila separátní jednotku určenou pro vývoj, prodej a servis vektorových superpočítačů řady Cray.
     SGI instalovala svůj první 128procesorový server pracující pod operačním systémem Linux.
     SGI začala používat nový procesor Intel Pentium III s taktem 600 MHz pro grafické pracovní stanice Silicon Graphics 320 pracující pod operačním systémem Windows NT.
     SGI bude podporovat procesory Intel Pentium III Xeon 550 MHz s 1 MB mezipaměti v grafických pracovních stanicích Silicon Graphics 540.

Vzniká nové spojenectví

     NVIDIA a SGI vypustily další detaily týkající se jejich strategické aliance. Hlavním bodem je převzetí grafické technologie NVIDIA do nových grafických desktop systémů SGI a zkrácení doby uvedení na trh.starwars_title.jpg (10012 bytes)

Hvězdné války po dvaceti letech

     Technické týmy Industrial Light & Magic strávily plných osmnáct měsíců navrhováním, modelováním a oživováním postav, animací scén a složitých záběrů. Jako vizuální pracovní stanice byly zvoleny servery společnosti SGI, jmenovitě se jednalo o servery typu SG Power Challenge a Origin 2000 s více jak 500 procesory a pracovní stanice Silicon Graphics O2.

Informační zdroj: computer 17/99, str. 18-26, kaleidoskop.

GIG 3DGO

     Zajímalo by vás jak se pracuje s grafikou a animací na super výkonných počítačích? Tak potom si přečtěte tento článek o výjimečném softwaru od firmy ELECTROGIG BV.

 Hot Tip: Podívejte se na stránky humorného školního časopisu PRD (Pravidelný Redakční Drb):
Oficialni modre stranky PRDu  Neoficialni cervene stranky PRDu

Pokud chcete sledovat tyto stránky (kdy budou změněny, tak se zaregistrujte sem: