User Tools

Site Tools


Sidebar

pis:balance:balance

Úkol do předmětu PIS

Tento úkol vznikl v návaznosti na přednášku Informační dashboardy. Za úkol je možné získat 2 bonusové body do předmětu PIS. Pro splnění úkolu postupujte následujícími body.

Stažení souborů

Před samotným řešením úkolu je vyžadované si nejprve stáhnout archiv odpovídající vašemu loginu se soubory určenými pro plnění úkolu.

Archiv obsahuje:

  • množinu obrázků,
  • soubor balance.txt, který bude představovat výstup vaší práce.

Zadání úkolu

Prosím, věnujte této části dostatek času, abyste co nejlépe pochopili její význam. Jedná se značně abstraktní úkol, což nebývá zvykem na technické škole :) .

Cílem úkolu je projít jednotlivé obrázky a ohodnotit je z hlediska jejich optického zatížení (vyvážení, balance) porovnávajícího optické váhy jednotlivých stran obrázku (zpravidla horní vs. dolní, levá vs. pravá) - viz obrázek 1.


Obrázek 1: Ukázka opticky přibližně vyváženého (vlevo) a nevyváženého obrázku (vpravo). Jednotlivé grafické elementy lze uvažovat jako závaží, které zvyšují váhu konkrétní strany obrázku. U opticky nevyváženého obrázku lze váhu levé (resp. horní) poloviny obrázku uvažovat větší než optickou váhu pravé (resp. dolní) poloviny - “obsahuje větší množství závaží na jedné straně”. Zdroj obrázku: [Vanderdonckt, Gillo]


Existují různé způsoby, jakými je možné optické váhy kvantifikovat. Například [Ngo, Byrne] měří optické váhy grafických elementů (widgetů) jako součin: plocha widgetu × vzdálenost widgetu od středu obrázku. Větší widgety a widgety vzdálenější od středu obrázku mají větší váhu než menší widgety a widgety blíže ke středu obrázku.

Toto je pouze jeden z přístupů výpočtu, což plyne především z faktu, že se jedná o subjektivní metriku. Každý člověk může obraz vnímat mírně odlišným způsobem a tudíž i ohodnocení obrazu se může mezi lidmi částečně lišit. Předpokládáme například, že velkou roli při vyhodnocování optického vyvážení hraje barva použitá v obraze (plochy s vyšší barevností/intenzitou mají vyšší váhu)… Rozpoznávání hlavních widgetů v obraze rovněž nemusí být úplně stejné u všech lidí, jak bylo dříve zkoumáno.

Vaším úkolem bude poskytnout vaše subjektivní hodnocení optického vyvážení pro staženou množinu obrázků - konkréně míry:

  1. vertikálního vyvážení (porovnání vah horní a dolní poloviny obrázku),
  2. horizontálního vyvážení (porovnání vah levé a pravé poloviny obrázku),
  3. celkového vyvážení (dojem z celkového vyvážení obrázku).

Postup ohodnocování

Soubor balance.txt obsahuje řádky v následujícím formátu:

ID:::

kde ID představuje název souboru bez přípony (např 001).

Zmodifikujte soubor balance.txt tak, aby bylo ke každému obrázku přiřazeno ohodnocení jeho optického vyvážení ve formátu:

ID:V:H:C

kde:

  • V je hodnota ze stupnice:
    (váha horní poloviny > váha dolní) -2, -1, 0, 1, 2 (váha horní < váha dolní)
    porovnávající optické váhy horní a dolní poloviny obrázku.
  • H je hodnota ze stupnice:
    (váha levé poloviny > váha pravé) -2, -1, 0, 1, 2 (váha levé < váha pravé)
    porovnávající optické váhy levé a pravé poloviny obrázku.
  • C je hodnota ze stupnice:
    (nevyvážené) 1, 2, 3, 4, 5 (vyvážené)
    hodnotící celkový dojem optického vyvážení obrázku.

Výsledné ohodnocení pak může vypadat např:

001:-1:0:4

což znamená, že:

  • horní polovina obrázku má mírně větší optickou váhu jak jeho spodní část,
  • optické váhy levé a pravé poloviny jsou přibližně stejné,
  • celkový dojem z obrázku: spíše vyvážený.

Poznámka: Celkové vyvážení není záměrně počítáno z horizontálního a vertikálního (vliv horizontálního a vertikálního vyvážení na celkový dojem se může lišit).

Při výběru prosím postupujte v pořadí, v jakém jsou obrázky seřazeny v souboru balance.txt

Odevzdání

Modifikovaný soubor balance.txt odevzdejte do informačního systému.

Prosím snažte se úkol vytvářet sami (nekopírovat ohodnocení od kamarádů) a pokud možno poctivě (prostudujte si význam pojmu optické vyvážení). Víme, že máte spoustu dalších projektů a aktivit (např. zaměstnání nebo diplomka) :-/ . Jedná se však o body navíc, kterými si můžete vylepšit známku a velice nám tím pomůžete k výzkumu použitelnosti informačních dashboardů. Budeme vám proto velice vděční za každý ohodnocený obrázek. Předem děkujeme!

V případě dotazů, poznámek a nejasností: ihynek at fit.vutbr.cz

FAQ

pis/balance/balance.txt · Last modified: 2017/04/04 17:21 by george