Fotografie

[  Fotogalerie  |  Webové casopisy  |  Recenze fotáku a vybavení  |  Software  ]

Fotogalerie

PhotoPost
Jedna ze serióznejsích webgalerií u nás == nebývaly zde banality z dovolených, nekterým úcastníkum jde o tríbení dobrého vkusu (nekterým mozná i o umení), registrovaní uzivatelé mají moznost zverejnené fotografie hodnotit a psát pripomínky.
fstop
Komunita fotografu s trosku vyssími ambicemi. Neregistrovaní návstevníci mohou sledovat galerii, ale nemuzou hodnotit. Clenství lze získat jen po schválení ostatními cleny na základe predvedených výtvoru. Poslední dobou je to na muj vkus prílis dekadentní.
Michaela Pospísilová - fotografie
Zajímavé fotografie (nejen) z Karviné a okolí. Prekvapivé, moc hezké, talent. Karviná je skrze její fotoaparát prekvapive fotogenická.
Fotoklub Karviná
Skoda, ze tu nemají systém hodnocení jako na PhotoPostu nebo neco podobného. I tak se tu dají najít zajímavé veci.
PBASE.com
Obrovská databáze galerií. Lze v ní vyhledávat a trávit hodiny nad ruznými fotografickými styly. Nekteré galerie mají charakter recenzí vybavení, takze kdyz chci videt, jak nejaký kousek vybavení skutecne vypadá ze vsech stran, zkusím to nejdríve tady. Nekteré zajímavé galerie:

Webové casopisy, fotografické postupy, návody

Fotografovani.cz
Clánky, návody, rady...
Digineff
Casopis Ondreje Neffa.
FotoRoman
Fotografické postupy, clánky o fototechnice.
Bob Atkins Photography
Novinky, recenze, postupy.
fredmiranda.com
Portál venovaný fotografii a fototechnice. Obsahuje clánky, galerie, fórum, uzivatelské recenze veskerého vybavení, ale také mnozství vlastního softwaru pro zpracování fotografií.
PALADIX foto-on-line
Webový portál venující se fotografování.
dg28.com
Techniky a tipy pro práci se svetlem pri fotografování.
The luminous landscape
Obsahuje clánky zamerené predevsím na fotografování jako takové.
Camera Hacker
Pro ty, kterí pri fotografické práci rádi pouzívají netradicní vybavení, jako sroubovák, pilku nebo autogen... ;-)

Recenze fotáku a vybavení, diskuzní fóra

PhotoZone.de
Rozsáhlá databáze podrobných recenzí objektivu pro (D)SLR, ale také recenze softwaru pro zpracování fotografií a clánky popisující ruzné fotografické postupy.
SLRGear.com
Databáze objektivu a ostatního vybavení. Obsahuje jak odborné, tak uzivatelské recenze. Charakteristiky objektivu si lze prohlédnout ve 3D zobrazení.
dpreview.com - Digital Photography Review
Recenze digitální fototechniky, novinky.
photodo
Dalsí rozsáhlá databáze odborných i uzivatelských recenzí objektivu.
Optyczne.pl
Polský internetový portál s recenzemi objektivu, fotoaparátu a jiného vybavení.
The-Digital-Picture.com
Recenze fotografického vybavení a objektivu. Web zamerený zejména na techniku kompatibilní s fotoaparáty Canon.
Yourlensreview
Uzivatelské testy objektivu.

Software - Linuxová digitální fotokomora

DigiKam
Správce a editor fotografií v prostredí KDE. Predevsím je to výborný správce fotografií, ale obsahuje i editor pro úpravu snímku. Od verze 0.9.1 umí zpracovávat RAW formáty a je pomerne rychlý. Umí pracovat v barevné hloubce 16bpc (bitu na kanál, to znamená 48bpp), takze lze plne vyuzít moznosti RAW formátu. Navíc pri práci s obrázkem v této barevné hloubce dochází k mnohem mensí ztráte informace nez pri práci v 8bpc. Umí pracovat s barevnými profily, obsahuje sadu uzitecných filtru CIMG. Pokud clovek nepotrebuje pracovat s maskama, kreslit a provádet nejaké sílené retuse, tak je to ideální program a svými schopnostmi mnohonásobne predcí GIMP (který je ale zamýslen na neco jiného nez jenom na úpravu fotografií).
LightZone
Javovský program. Umí zpracovávat RAW formáty. Na ovládání je potreba si zvyknout. Pro Linux existuje trial verze (starsí verze bývaly volne ke stazení v binárn podobe). Pomerne znacné nároky na pamet a výkon pocítace, ale stojí za to jej vyzkouset. Umí na fotografii aplikovat filtry, kterých nemá mnoho, ale zato jsou tam vsechny potrebné a ovládají se velmi logicky. Obrovskou výhodou proti GIMPu je, ze umí zpracovávat obrázky v barevné hloubce 16bpc, coz umoznuje plne vyuzít vetsí expozicní pruznosti formátu RAW a pri aplikaci filtru dochází k mensí ztráte informace. Práce s ním je velmi podobná práci ve fotokomore. Nejde o editor (jako Photoshop nebo GIMP), takze v nem nejde kreslit. Spíse nez editor, bych tento program nazval grafickým filtrem nebo digitální fotokomorou.
UFRaw
Slouzí primárne pro prevod RAW obrázku do JPEG nebo TIFF. Dostupný ve vetsine distribucí Linuxu i jako plugin pro Gimp. Potrebuje dcraw. Je spolehlivý a "nenárocný". Doporucuji pouzívat poslední verzi.
GIMP
Klasika. Umí témer vse, co Photoshop, ale je free a multiplatformní. Ovládání je odlisné od Photoshopu, takze pokud jste zvyklí na Photoshop, asi budete chvíli tápat. S trochou cviku se to vsak dá zvládnout. Umoznuje vytváret vlastní pluginy v jazyku Scheme a nove i v Pythonu. Na druhou stranu umí pouze 8bpc, takze se to moc nehodí pro editaci velkých zvetsenin urcených k tisku.
hugin - Panorama Tools GUI
Program pro spojování více fotografií do jedné panoramatické. Krome toho umí i ruzné geometrické korekce obrazu jako eliminace soudkovitého zkreslení nebo eliminaci kácejících se linií. Dává pomerne dobré výsledky, ale je to pracné. Zatím to uzivatelské prostredí vypadá dost nehotove. Multiplatformní.

Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 18. February 2009. Pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vedet.