Vývoj v Linuxu

[  Distribuce  |  Návod  |  Editory  |  Debuggery  |  Jiné nástroje  |  Vývojová prostredí  ]

Jakou distribuci?

Odpoved je jednoduchá: Libovolnou obecnou distribuci. Pro programátory jsou vhodné vsechny bezne pouzívané distribuce. Distribucí linuxu existuje velké mnozství. Kazdá se snazí zístat uzivatele necím jiným. Nekteré nabízí uzivatelsky prívetivý systém pro správu systému, jiné spolehlivost potrebnou pro provozování sítových serveru a nekteré jsou treba specializované na práci s multimédii. Distribuce specializované pro nejakou konkrétní úlohu, jako jsou treba multimédia nebo herní konzole se vsak pro bezné programování prílis nehodí.

Pokud s Linuxem teprve zacínáte, doporucuji nejprve vyzkouset tzv. live-distribuce. To jsou distribuce Linuxu, které se vejdou na jedno bootovatelné CD nebo DVD, nic neinstalují a vsechny programy bezí prímo z média. Start programu je samozrejme pomalejsí (zálezí na rychlosti CD/DVD mechaniky), ale na prohlédnutí a vyzkousení to stací. Vetsina rozsírených distribucí takové médium nabízí. Zejména je dobré si takto pred vlastní instalací overit, zda vás pocítac neobsahuje nejaký exotický hardware, pro nejz nejsou dostupné Linuxové ovladace.

Jak vytváret projekty v Linuxu

Ackoli na Linuxu existuje nespocet pokusu o vývojová prostredí, která jsou více ci méne propracovaná, zádné z nich se nikdy nijak masove neuchytilo. Duvodem muze být unixová filozofie - v jednoduchosti je síla, nebo také - delat veci jednoduché, ale maximálne kvalitní. Linux obsahuje mnozství jednoduchých a mocných nástroju, jejichz kombinováním je mozné dosáhnout takové efektivity práce, jakou zádné slozité prostredí poskytnout nemuze. Dalo by se ríct, ze v Linuxu programátor zádné rozsáhlé vývojové prostredí nepotrebuje (ne, ze by zde taková neexistovala). Vsechny potrebné nástroje jsou (po instalaci potrebných balícku) integrovány prímo do prostrední operacního systému.

Pokud chcete pracovat v prostredí Linuxu, vystacíte s textovým editorem podle vlastního vkusu, textovou konzolí (také podle vlastního vkusu) ze které budete spoustet prekladac a s debuggerem (podle vlastního vkusu, jak jinak). Pro inspiraci nabízím návod pro psaní projektu v Linuxu, který obsahuje ukázky práce s nekolika vybranými programy, se kterými byste mohli zacít.

Editory

Dobrý editor je pro programátora tím nejdulezitejsím nástrojem. Mel by umet zvýraznovat syntaxi a hlavne spoustet dalsí nástroje. Je dobré, pokud je mozné jeho chování rozsírit pomocí vlastních skriptu.

Debuggery

Kvalitní debugger je pro programátora velice dulezitým nástrojem. Nemeli byste se na nej ovsem vzdy spoléhat. Existují programátorské problémy, které sebelepsím debuggerem neodhalíte. Lepsí je programovat s rozmyslem.

Jiné nástroje

Na Linuxu existuje bezpocet nástroju, které ulehcují programátorovi zivot. Není v mých silách je zde vsechny vyjmenovat. Následující nástroje jsou podle mého názoru v pocátcích nejuzitecnejsí:

Vývojová prostredí

Jak bylo receno výse, na Linuxu existuje mnozství vývojových prostredí, ale nijak masove se nepouzívají. Uplatnení nacházejí vetsinou pri tvorbe okenních aplikací pro nekteré z okenních prostredí (KDE, Gnome, ...). Dejte na mou radu a nepouzívejte je, dokud nebudete umet dobre programovat! Programování v takových prostredích muze nezkuseného "zavést na scestí" a vytvorit nezádoucí programátorské zlozvyky.


Autor: David Martinek. Poslední modifikace: 30. September 2012. Pokud znáte nejaký volne siritelný software, o kterém si myslíte, ze sem patrí nebo pokud v tomto dokumentu narazíte na chybu, dejte mi prosím vedet.

Od 15. cervence 2004 sem bylo kliknuto uz Pocítadlo krát.